Ostatnie zęby u człowieka, określane jako „ósemki” lub „zęby mądrości” mogą przysporzyć w okresie wyrastania każdemu z nas wiele nieprzyjemności. Bóle, migreny czy powiększone węzły chłonne to tylko niektóre z objawów, jakie towarzyszą ich pojawianiu się.

Zęby mądrości i towarzyszące im objawy

Trzecie zęby trzonowe, dumnie określane jako zęby mądrości są ostatnimi zębami ludzkimi, które jako jedyne pojawiają się po urodzeniu (związki pozostałych są kształtowane już w okresie prenatalnym), zazwyczaj między 17. a 24. rokiem życia, jednakże mogą zacząć wyrastać również później. Maksymalnie występują w liczbie czterech: po dwa na górze i dwa na dole, jednakże w dużej mierze jest to kwestia genetyczna.

Pojawianie się zębów mądrości jest sprawą indywidualnego przypadku, ponieważ u niektórych mogą one nie dawać jakichkolwiek objawów, za to u innych przysporzyć nie lada problemów oraz boleści. Wtedy też bardzo często konieczne okazuje się ich usunięcie.

Wyrastające „ósemki” objawiają się przede wszystkim:

  • pulsującym bólem w tylnej części jamy ustnej,
  • obrzękiem i tkliwością dziąseł,
  • szczękościskiem,
  • powiększonym węzłami chłonnymi szyi,
  • bólami głowy i migreną.

Kiedy usuwać zęby mądrości?

Zęby mądrości są usuwane przede wszystkim w momencie, w którym objawiają się dokuczliwymi i bolesnymi symptomami, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Konieczność ich wyeliminowania może wiązać się także z brakiem miejsca w szczęce, co niesie za sobą ryzyko uszkodzenia innych zębów, zwłaszcza znajdujących się w sąsiedztwie. Ponadto, wskazaniem mogą być również planowane leczenia ortodontyczne czy założenie protezy zębowej.

„Ósemki” ze względu na swoje położenie, a także ciasne przestrzenie są również problematyczne w czyszczeniu z osiadających pomiędzy nimi resztek pokarmowych, co może sprzyjać rozwojowi próchnicy czy zapaleniu przyzębia (paradontozy). Zdarza się również, iż rosą one krzywo, przez co zahaczają o policzek, powodując jego podrażnienia oraz uczucie dyskomfortu. Czasami zatem, mimo braku nieprzyjemnych objawów warto usunąć je odpowiednio wcześnie, gdyż może okazać się to konieczne w latach późniejszych.