Przebarwienia powstające na zębach to problem przede wszystkim natury estetycznej, wywoływany przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Co wpływa zatem na kolor naszego uzębienia oraz w jaki sposób możemy utrzymać je w dobrym stanie?

Co powoduje przebarwienia zębów?

Zęby mleczne mają kolor mlecznobiały, z kolei naturalny kolor zębów stałych waha się między szaroniebieskim do żółtobrunatnego. Wszystko zależne jest od stopnia mineralizacji oraz poszczególnych grubości warstw zęba. Barwa ponadto jest różna w zależności od obszaru danego zęba, przy dziąśle jest on bardziej żółty, natomiast staje się jaśniejszy w dalszej odległości od szyjki.

Zęby ulegają przebarwieniom na skutek:

  • wrodzonych wad szkliwa (przebarwienia wrodzone),
  • zgorzeli miazgi,
  • preparatów stosowanych do leczenia lub wypełniania kanału korzeniowego,
  • spożywania produktów barwiących, a zwłaszcza: jagód, borówek, jeżyn, wiśni, kurkumy, malin, curry, octu balsamicznego, buraków, słodyczy oraz cytrusów,
  • picia kawy, czerwonego wina, ciemnej herbaty,
  • palenia tytoniu,
  • przyjmowania niektórych antybiotyków (z grupy tetracyklin),
  • chorób, takich jak problemy z tarczycą, żółtaczka poporodowa, porfiria, torbielowate zwłóknienie trzustki, uszkodzenie wątroby,
  • zaburzenia funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Jak zapobiegać przebarwieniom na zębach?

Przebarwienia występujące jako mniej lub bardziej widoczne plamy na zębach to nieestetyczna przypadłość, wymagająca w niektórych przypadkach, w zależności od czynnika je powodującego oraz nasilenia, wizyty u stomatologa.

Aby zapobiegać przebarwieniom, powinniśmy w pierwszej kolejności zrezygnować z produktów je powodujących, ograniczając lub wykluczając w szczególności picie czarnej kawy, herbaty, czerwonego wina oraz palenie papierosów. Przebarwienia powstające na ich skutek są najłatwiejsze do usunięcia i możliwe przy pomocy specjalnych past, pasków lub innych technik wybielających. Innym sposobem są zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym, takie jak skaling, piaskowanie czy mikroabrazja.

Pamiętajmy również, aby bardzo dokładnie dbać o higienę jamy ustnej, czyli regularnie i odpowiednio szczotkować zęby, używać płukanek oraz nici dentystycznych, a także systematycznie odwiedzać stomatologa. Dotyczy to zwłaszcza cukrzyków, którzy są bardziej podatni na infekcje jamy ustnej.