W życiu każdego z nas, przychodzi taki moment, w którym nasze własne zęby odmawiają posłuszeństwa. Najczęściej decydujemy się wtedy na założenie protezy zębowej. Co musisz wiedzieć o protezie zębowej? Jakie są rodzaje protez? Jak dbać o protezę?

Proteza zębowa – podstawowe informacje

 1. Proteza zębowa jest sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu, powstałych w wyniku urazów, chorób bądź związanych z wiekiem. Jest to rozwiązanie tańsze niż implanty czy korony, jednakże charakteryzujące się mniejszą trwałością.
 2. Im wcześniej zdecydujemy się na protezę, tym lepiej. Długotrwałe gryzienie za pomocą startych zębów lub samymi dziąsłami, powoduje ich zniekształcenie oraz trudności w dopasowaniu protezy.
 3. Przyzwyczajenie się do noszenia protezy zębowej może zająć kilka dni. Jeśli proteza w którymś miejscu powoduje ból lub ociera dziąsła, zgłoś się natychmiast do lekarza protetyka który wykonał protezę, aby dokonał jej korekcji.
 4. Protezy zębowe są obecnie wykonywane z coraz lepszych materiałów – trudno odróżnić je od prawdziwych zębów!

Rodzaje protez zębowych

Ze względu na mocowanie, protezy dzielimy na:

 • protezy stałe – nie możemy ich samodzielnie wyjąć z ust, są one mocowane za pomocą specjalnego cementu
 • protezy ruchome – można wyjąć je z ust, do ich mocowania używamy specjalnego kleju do protez.

Ze względu na budowę, protezy dzielimy na:

 • całkowite – stanowią kompletne uzupełnienie uzębienia górnej bądź dolnej szczęki
 • częściowe – są to częściowe uzupełnienia ubytków; zaliczmy do nich korony oraz mostki.

Pod względem materiału, z którego są wykonane, protezy zębowe dzielimy na:

 • akrylowe – wykonane z żywicy akrylowej, nieelastyczne, posiadają kolor różowy
 • acetalowe – wykonane z acetalu, termoplastycznego materiału, odpornego na zginanie; ten rodzaj protez poleca się pacjentom uczulonym na metal
 • metalowe – wykonane są w większości z metalu oraz różowego akrylu, na którym umieszczone są sztuczne zęby; ten rodzaj protez ma dużo mniej estetyczny wygląd niż protezy akrylowe czy acetalowe.

Jak dbać o protezę zębową?

Proteza zębowa wymaga szczególnej dbałości o czystość i higienę jamy ustnej. W przestrzeniach pomiędzy dziąsłami a protezą mogą gromadzić się drobinki jedzenia, które jeśli nie zostaną usunięte, mogą powodować stan zapalny dziąseł. Do czyszczenia protez ruchomych polecane są również specjalne tabletki musujące, z których sporządzamy roztwór, w którym należy umieścić protezę na noc. Na rynku dostępne są również specjalne kleje mocujące protezę do dziąsła, które zapobiegają dostawaniu się resztek jedzenia pod protezę.