Większość z nas sięga po pasty do zębów w których składzie występuje fluor. Jednakże te, które go nie mają także mogą znaleźć się w łazience i służyć do pielęgnacji zębów. Warto jednak wiedzieć, że muszą zawierać komponenty, które powodują szereg korzyści. Mowa chociażby o powstrzymywaniu próchnicy, usuwaniu bakterii, wirusów oraz grzybów.

Jak wybrać pastę bez fluoru?

Jak zostało wspomniane na początku pasta bez fluoru musi posiadać komponenty. Warto jednak wiedzieć, że produkty z reguły nabywane przez przeciętnego użytkownika nie są wcale takie dobre jak może się wydawać. W pastach występują substancje ścierne, pieniące, fluor, gliceryna, elementy konserwujące, barwniki. Niestety występuje wśród nich również rakotwórczy triklosan oraz ulepszacze smaku i inne. Od wielu lat stosuje się fluor jako środek zapobiegający próchnicy, jednakże posiłkując się najnowszymi badaniami wiadomo, że może stać się przyczyną fluorozy, która źle wpływa na kondycję zębów.

Pasta bez fluoru składa się z całkowicie bezpiecznych środków ścierających (wykorzystuje się chociażby krzemionkę), naturalnych komponentów działających przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, a także wykorzystuje się środki zapachowo-odświeżające (między innymi miętę). Nie występują w niej sztuczne barwniki, konserwanty, SLS, dwutlenek tytanu, a także wspomniany wcześniej fluor.

W jaki sposób działa pasta do zębów tego rodzaju?

Pasta, która nie zawiera fluoru spełnia takie samo zadanie jak produkty nabywane przez większość użytkowników. Rozumie się przez to zapobieganie próchnicy, pozbywanie się płytki nazębnej, usuwanie bakterii oraz pozostałych drobnoustrojów. Jednakże niezbędne jest skontrolowanie jej składu, gdyż zastosowane esencje oraz produkty odgrywają kluczową rolę. W składzie pasty powinny więc widnieć wyciągi roślinne (chociażby z goździków, granatu, alg), pożądane składniki to cynamon, zioła, naturalne przyprawy, a także olej kokosowy.

Wykorzystanych składników powinno być jak najwięcej, gdyż w taki sposób oferuje się zębom lepszą ochronę. Tego typu pasty zostają wybierane więc przez osoby świadome oraz pragnące prowadzić jak najzdrowszy tryb życia. Są one bezpieczne, właśnie dlatego mogą je stosować osoby w każdym wieku, również najmłodsi użytkownicy.

Należy mieć na uwadze, że mają one charakterystyczny smak oraz zapach, który nie zawsze się podoba w pierwszym odruchu. Warto jednak dać im szansę i spróbować ich parę razy. Przyzwyczajenie się do nich jest tylko kwestią czasu, która wiąże się z wieloma korzyściami.