Reklama
  • Czwartek, 24 listopada 2016 (13:05)

    Życie z protezą zębową

Jeśli już musimy nosić „trzecie zęby”, spróbujmy znaleźć w tym jakieś pozytywne strony. Jest ich wcale nie tak mało.

Reklama

Z opublikowanego w lipcu br. badania agencji IQC wynika, że nawet połowa Polaków po 40. roku życia nosi protezy. „Trzecie zęby” w założeniu mają zwiększyć komfort życia osoby, która je nosi, jednak dla większości użytkowników to po prostu przykra konieczność.

Protezy są bowiem w ustach jak obce ciało, a noszący je ludzie – szczególnie w pierwszych tygodniach – nieustannie kontrolują się podczas jedzenia i uśmiechania.

Z protezą można żyć komfortowo

Aby szybko przyzwyczaić się do protezy, po włożeniu jej należy ćwiczyć mówienie i głośne czytanie. To pozwoli nam też później zachowywać się naturalnie w sytuacjach towarzyskich. Pamiętajmy, że nie wszyscy wiedzą, że odczuwamy dyskomfort, bo nosimy protezę, zaś nowe, piękne zęby w miejscu np. ubytków sprawiają, że wyglądamy atrakcyjniej, więc powinno to nam dodawać pewności siebie.

Jedzenie miękkich pokarmów w początkowym okresie używania protezy pomoże nam z kolei nauczyć się równomiernego rozkładania nacisku szczęk podczas gryzienia. Z czasem powinno też ustąpić nadmierne ślinienie, czyli typowa reakcja na obecność ciała obcego w ustach.

Jeżeli po kilku tygodniach oswajania się z protezą wciąż mamy wrażenie, że ta słabo się trzyma, należy rozważyć zastosowanie kremu mocującego. A jeśli mimo to dokucza nam ucisk lub obcieranie, trzeba ponownie odwiedzić protetyka, bo niewygodna proteza może prowadzić do tworzenia się ran na dziąsłach.

Przy ich zranieniu warto stosować krem kojąco-regenerujący.

W jaki sposób zadbać o higienę protezy?

Po każdym posiłku protezę należy wyjąć z ust i usunąć z niej resztki pokarmu, używając do tego specjalnej szczoteczki i pasty. Do czyszczenia można także stosować aktywne tabletki, z których przygotowujemy roztwór do moczenia albo proszek czyszczący.

Stosując te preparaty, można zyskać pewność, że skutecznie usuniemy z protezy oporne osady i przebarwienia oraz pozbędziemy się jej nieprzyjemnego zapachu.

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Badania naukowe potwierdzają, że minuta śmiechu wydłuża życie o 10 minut. Niestety, wiele osób czuje dyskomfort związany z brakami w uzębieniu lub innymi problemami stomatologicznymi. Jak się z tym... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.