Reklama
  • Wtorek, 28 lutego (08:00)

    Zęby mądrości (i nie tylko) – jak o nie dbać

Pojawiają się zwykle, gdy kończymy 16-25 lat. Nazywane są zębami mądrości, ale czy faktycznie dodają nam inteligencji – tego nie wiadomo...

Pewne jest, że są pozostałością po naszych dawnych przodkach. Ich dieta była zupełnie inna od naszej, potrzebowali więc szerszych szczęk, by przeżuć cały niezbędny do przeżycia pokarm. Dziś często zęby mądrości, czyli ósemki dostarczają nam sporo kłopotów.

Reklama

Ich wyrzynanie jest bolesne, mogą zniekształcać zgryz, a ich prawidłowe oczyszczanie stanowi nie lada wyzwanie. A skrupulatna higiena ósemek to niezmiernie ważna sprawa.

Stomatolodzy ostrzegają, że zaniedbania najczęściej prowadzą do stanów zapalnych jamy ustnej oraz próchnicy. Aby do tego nie doszło, zęby należy myć po każdym posiłku, najlepiej szczoteczką z elastyczną końcówką główki, która łatwiej dotrze do najdalszych zakamarków (ostatnie zęby zawsze czyśćmy równie dokładnie jak te z przodu).

Starajmy się regularnie wyparzać włosie szczoteczki. I co ważne, używać jej należy nie dłużej niż 90 dni!

Naj

Zobacz również

  • Jeśli ząb zaczyna boleć, a na wizytę u dentysty musimy poczekać, warto wypróbować sposoby medycyny ludowej, które ulżą w cierpieniu! ■ Zastosuj masaż… dłoni: kolistymi ruchami przez 10 min masuj... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.