Reklama
  • Środa, 16 listopada 2016 (13:00)

    Zadbane trzecie zęby

Niby zęby w protezie nie zepsują się, ale to nie znaczy, że nie należy o nie dbać jak o prawdziwe. Tym bardziej, że właściwa pielęgnacja protez nie jest wcale taka prosta.

Tak samo jak w przypadku stałych zębów, również i na protezie osadza się płytka nazębna. Ponadto między zębami gromadzą się resztki pokarmowe i mogą one dostawać się pod dużą płytę protezy górnej oraz między protezę i dziąsła. A nawet niewielka ilość jedzenia uciskana przez protezę drażni śluzówkę i w tych miejscach rozwijają się trudno gojące się stany zapalne.

Czyszczenie protezy

Reklama

Protezy czyścimy po każdym posiłku, przynajmniej przepłukując wodą (ale nie gorącą, bo to może spowodować deformację protezy). Rano i wieczorem myjemy ją mydłem lub specjalną pastą do protez za pomocą miękkiej szczoteczki do protez (zwykłe szczoteczki do zębów mają zbyt sztywne włosie).

Najskuteczniejszą metodą czyszczenia jest używanie musujących tabletek oczyszczających, które nie tylko dezynfekują i odświeżają, ale też rozpuszczają kamień i płytkę nazębną. Nie wszystkie tabletki trzeba używać codziennie – niektóre stosuje się raz na tydzień (dlatego koniecznie należy czytać instrukcję!). Zazwyczaj wystarczy moczenie protezy przez 15 minut.

Roztworu nie wolno używać ponownie, po wyjęciu z niego protezy, wylewamy go do zlewu. Pamiętajmy też, by dokładnie wypłukać protezę wodą. Co ważne, protetycy zalecają, by protezy przechowywać na sucho – tradycyjny sposób zostawiania protezy w szklance na noc jest niehigieniczny, powoduje rozwój grzybów i bakterii. Natomiast przed nałożeniem protezy rano warto ją zwilżyć wodą, wtedy lepiej ułoży się w ustach.

Do czyszczenia protez nie należy używać wody utlenionej ani pasty do zębów, bo substancje te uszkadzają materiały, z których wykonano protezę.

Osoby noszące protezy powinny po ich wyjęciu na noc używać ziołowych płukanek lub płynów do płukania jamy ustnej z chlorcheksydyną. Jeśli mamy jeszcze pojedyncze własne zęby, powinniśmy je dodatkową umyć pastą do zębów.

Dentysta nadal potrzebny

Nawet gdy nie mamy własnych zębów, musimy co najmniej raz w roku przyjść na wizytę kontrolną do stomatologa. Tym bardziej że proteza nie jest na całe życie – po 5 latach wymaga wymiany i wtedy też przysługuje nam refundacja z NFZ. Z kolei prawo do bezpłatnej naprawy protezy mamy raz na dwa lata. K. Dzik

Gdy po raz pierwszy mamy protezę

Zanim przywykniemy do nowych zębów, powinniśmy jeść małymi kęsami. Pamiętajmy też, że nie przyzwyczaimy się do protezy, jeśli będziemy ją nosić wyłącznie okazjonalnie – proteza musi się ułożyć w jamie ustnej. Ponadto tylko przy ciągłym noszeniu wizyty kontrolne będą miały sens – pierwszą powinniśmy odbyć po 2 dobach noszenia protezy.

Zobacz również

  • Zacznij rok od wizyty u dentysty i ciesz się z pięknego uśmiechu. Co warto dla siebie zrobić, wyjaśnia dr Katarzyna Moreno z warszawskiej Kliniki Moreno. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.