Reklama
  • Czwartek, 7 marca 2013 (12:52)

    Zabiegi u dentysty z refundacją NFZ

Niedawno straciłam pracę i nie stać mnie już na prywatnego dentystę. Gdy poszłam do publicznej przychodni, dowiedziałam się, że mojego bolącego zęba nie można bezpłatnie leczyć a jedynie usunąć. Czy to prawda? W jaki sposób Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) refunduje zabiegi dentystyczne? Katarzyna z Zamościa

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Niestety, to prawda. Zabiegi refundowane przez NFZ, czyli bezpłatne, dotyczą tylko podstawowego leczenia.

Dentysta ma obowiązek leczyć z próchnicy wszystkie zęby, ale czasami za założenie białych plomb trzeba dodatkowo zapłacić. NFZ refunduje plomby chemoutwardzalne (białe) tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki).

Reklama

W pozostałych, jeśli nie dopłacimy, dentysta użyje ciemnych plomb amalgatowych. Prześwietlenie zębów jest bezpłatne, ale gdy okaże się, że potrzebne jest leczenie kanałowe, NFZ także zrefunduje leczenie tylko 12 przednich zębów – od jedynki do trójki. Jedynie kobiety w ciąży mają prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów.

Co możemy zrobić, gdy leczenia kanałowego wymaga czwórka lub piątka? Albo za to zapłacimy, albo trzeba będzie usunąć ząb (jest to bezpłatne). Warto pamiętać, że przy wszystkich zabiegach refundowanych przez NFZ mamy prawo do darmowego znieczulenia.

Podstawa prawna: rozporządzenie ministra zdrowia z 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. z 2009 r. nr 140, poz. 1144 z późn. zm.).

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Wiadomo, podstawą jest właściwa higiena czyli: mycie przynajmniej 2 razy dziennie, używanie nici dentystycznej i stosowanie specjalnej płukanki. Do tego przynajmniej raz na 6 miesięcy... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.