Reklama
  • Wtorek, 14 marca (08:05)

    Tajemnice pięknego uśmiechu

Reklama

Wiadomo, podstawą jest właściwa higiena czyli: mycie przynajmniej 2 razy dziennie, używanie nici dentystycznej i stosowanie specjalnej płukanki. Do tego przynajmniej raz na 6 miesięcy wizyta kontrolna u stomatologa. Ale to nie wszystko, co możemy zrobić dla naszych zębów.

Między porannym i wieczornym myciem...

Po posiłku pijemy herbatę, a po niej wodę niegazowaną. Pierwsza (czarna i zielona) może nam dostarczyć fluoru oraz antyoksydantów hamujących rozwój bakterii próchnicotwórczych.

Druga spłucze ze szkliwa... herbaciany osad i zadba o odpowiednie pH w ustach (które pogarsza się, np. bezpośrednio po posiłku).

Odżywiamy się racjonalnie, bez głodówek, obostrzeń w diecie – zbadano, że osoby, które jedzą zbyt mało lub odmawiają sobie niektórych rodzajów pokarmów, są bardziej narażone na ubytki, a nawet przedwczesną utratę zębów.

Oddychamy przez nos, zwłaszcza w mroźne dni – zimne powietrze może sprzyjać pękaniu szkliwa.

O tym warto pamiętać . Jeśli miewamy problemy gastryczne i nic z tym nie robimy, może to odbijać się na zdrowiu zębów. Np. refluks jest zagrożeniem dla szkliwa.

Warzywa i owoce... jak szczoteczka

Warto je jeść, bo w naturalny sposób oczyszczają zęby z bakterii i... wybielają je.

Kalafior (jedzony na surowo) usuwa ze szkliwa resztki jedzenia, a dodatkowo masuje dziąsła.

Ananas i truskawki pomagają w pozbyciu się osadu powstałego od picia kawy lub herbaty.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Pojawiają się zwykle, gdy kończymy 16-25 lat. Nazywane są zębami mądrości, ale czy faktycznie dodają nam inteligencji – tego nie wiadomo... Pewne jest, że są pozostałością po naszych dawnych... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.