Reklama
  • Czwartek, 22 września 2016 (13:06)

    Sygnały chorych dziąseł

Nie bagatelizuj stanów zapalnych! Przekazywane z pokolenia na pokolenie terapie środkami naturalnymi wciąż są skuteczne. Pytamy lekarzy, skąd bierze się ich moc?

Reklama

Przewlekłe choroby przyzębia czyli dziąseł, ozębnej i okostnej są drugą – po próchnicy – przyczyną utraty zębów. Najpowszechniejszą postacią zmian jest zapalenie dziąseł. Kiedyś jego przyczyną bywał niedobór witaminy C i wapnia. Dziś obwiniać za to należy raczej brak higieny jamy ustnej.

Jakie są tego skutki?

Namnażające się w resztkach jedzenia bakterie już w 4–12 godzin prowadzą do powstania płytki nazębnej – miękkiego, lepkiego złogu, który odkłada się na zębach i na granicy zębów i dziąseł. Nie towarzyszy temu ból, zjawisko więc bywa ignorowane. Tyle że płytka... coraz ściślej przylega do zębów. Jej warstwa narasta i się utwardza – wówczas mówi się o kamieniu nazębnym, który może usunąć tylko dentysta.

Podatność na tworzenie się płytki i kamienia bywa różna. Złogi te powstają jednak szybciej w starszym wieku, co oznacza, że im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy dbać o higienę. Zlekceważenie dolegliwości skutkować może zapaleniem całego przyzębia, czyli paradontozą, i utratą zębów... Co powinno skłonić nas do szukania pomocy u dentysty? Krwawienie i obrzęk dziąseł, zmiana koloru na czerwony lub sinoniebieski.

Pomocniczo? Kora dębu

Zioła są użyteczne w stanach zapalnych jamy ustnej jako leczenie wspomagające. Codzienne płukanie ust odwarem z kory dębu przy nadżerkach (łyżkę proszku gotuj 10 minut w 1/2 l wody) ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Podobnie działa wyciąg z kłącza pięciornika. Przy chorobach przyzębia lepiej jednak od razu sięgać po naturalne preparaty lecznicze, np. z aktywną siarką.

Na afty

Aftom, pokrytym białym na lotem nadżerkom w śluzówce, towarzyszy obrzęk, ból, przykry zapach z ust. Pomagają zioła odkażające. Przepis: połącz 2 łyżki kwiatu malwy czarnej, po 4 łyżki liści szałwii i tymianku. Łyżkę mieszanki parz w 1/4 l wrzątku 15 minut.

Stosuj do płukania jamy ustnej. Do płukanek można też używać Septosanu lub Azulanu. 1 łyżeczkę Septosanu gotuj w 1/4 l wody. Przed płukaniem odstaw na 15 minut. W przypadku Azulanu łyżeczkę wyciągu rozpuść w połowie szklanki ciepłej wody.

Ludowe kuracje na stany zapalne

Płucz przez kilka minut jamę ustną sokiem z cytryny z miodem. Wyciśnij sok ze świeżych kwiatów dziurawca. Pędzluj lub smaruj sokiem dziąsła. Przy brzydkim oddechu: łyż- kę drobno pociętej mięty, pół szklanki wody i pół szklanki wina gotuj 5 minut. Płucz usta.

Syrop z owoców dzikiej róży: pity przy owrzodzeniach jamy ustnej działa jak środek ściągający śluzówkę. Sproszkuj suche ziele mięty (np. w młynku do kawy) i zażywaj szczyptę 3 razy dziennie. Na wzmocnienie śluzówki jamy ustnej: 2–3 łyżki ziela rzepika pospolitego gotuj w 1 l wody 10 minut. Płucz usta. Utrzyj korzeń tataraku. Posypuj nim pastę do zębów.

Skuteczne sposoby na bakterie i grzyby

Gronkowiec. infekcja gronkowcem złocistym objawia się ostrym stanem zapalnym. Śluzówka dziąseł i warg pokrywa się biało-szarym nalotem, powiększają się węzły chłonne. Użyte do płukanek zioła muszą mieć właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i bakteriobójcze.

Przepis: wymieszaj 2 łyżki kory dębu, 3 łyżki kwiatu malwy czarnej, po 4 łyżki koszyczka rumianku, liści szałwii i orzecha włoskiego. Łyżkę mieszanki gotuj 5 minut w 1/4 l wody. Ciepłym roztworem płucz usta kilka razy dziennie.

Drożdżaki. Białawe plamy lub pasemka na ślu zówce jamy ustnej niczym kłaczki ściętego mleka świadczą o kandydozie. Mogą pojawić się na wewnętrznej stronie policzków, podniebieniu, dziąsłach, języku. Chorobę wywołują drożdżaki.

Płukanka: wymieszaj po 2 łyżki liści szałwii, kłącza pięciornika kurze ziele i kwiatu arniki. Łyżkę mieszanki gotuj 10 minu w 1/4 l wody. Do pędzlowania: wymieszaj po 1 łyżeczce nalewki z dębianek i pięciornika (Stomatosol).

Nieleczone choroby przyzę bia powodują pogłębienie patologicznych kieszonek dziąsłowych i – w efekcie – rozchwianie zębów. Może to doprowadzić do ich wypadania!

Siarka na choroby przyzębia

Do terapii naturalnych zale canych w zapobieganiu i le czeniu schorzeń przyzębia należą preparaty stomatologiczne do użytku domowego, np. pasty, zawierające aktywne biologicznie związki siarki, takie jak siarka dwuwartościowa, jon wodosiarczkowy i siarka koloidalna.

Jak działają? Po pierwsze: używane regularnie, najlepiej na co dzień, dokładnie oczyszczają zęby z nalotów nazębnych, dzięki czemu nie dochodzi do powstawania i odkładania się kamienia. Zapobiega to pogłębianiu się kieszonek dziąsłowych, rozchwianiu i wypadaniu zębów. Jednocześnie pozostawiają w ustach uczucie świeżości.

Po drugie: regenerują uszkodzony nabłonek jamy ustnej. Redukują głębokość kieszonek dziąsłowych i ilość wydzielanego płynu dziąsłowego. Nie wpływa- ją przy tym na cytologiczny obraz nabłonka, co sprawia, że są całkowicie bezpieczne, nawet w przypadku zmian podejrzanych o charakter nowotworowy.

Po trzecie: dzięki dodatkowi naturalnej soli mineralnej nie tylko działają antyseptycznie, ale też pobudzają wydzielanie śliny, co ma korzystny wpływ na śluzówkę jamy ustnej.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Dbasz o siebie, pijesz tran, chodzisz na spacery, a mimo to się przeziębiasz? Odporność jest powiązana także ze stanem zębów! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.