Reklama
  • Czwartek, 22 grudnia 2016 (13:05)

    Ścierają mi się zęby!

Zgrzytasz nimi w nocy? Winna może być wada zgryzu albo... duży stres.

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Reklama

Panią Halinę skierował do mnie internista.

– Zlecił mi morfologię krwi, moczu, RTG i badanie Doppera, bo mam bóle głowy i twarzy – wyjaśniła. – Poradził też, aby zgłosić się do pana. Dlaczego? – Bo przyczyną może być bruksizm – zgrzytanie zębami podczas snu, co przypomina skrzypienie drzwi. O, widzę, że ma pani pościerane i popękane zęby.

– To dlatego bolą mnie stawy skroni i żuchwy... – Żuchwa ma wtedy małą ruchomość i nieprawidłowo się porusza. Przy szerokim otwieraniu i zamykaniu ust słychać trzaski i żuchwa przeskakuje. – Dlaczego tak się dzieje?

– Przyczyną może być duże napięcie mięśni głowy i szyi spowodowane przeciążeniami szczęki, zwłaszcza asymetrycznymi. Np. z powodu wad zgryzu, złych plomb, mostków, protez, koron, żucia gumy, zaciskania zębów podczas stresu.

– To taka ważna sprawa? – Tak, bo zaciskamy wtedy szczęki 10 razy mocniej niż podczas jedzenia. Powoduje to bóle głowy (w tym migreny), ucha, oczodołów, niedowidzenie, suchość oczu, szumy uszne, zaburzenia równowagi. Powstałe napięcia są przekazywane do barków, karku, kręgosłupa, bioder, stawów skokowych, a nawet współistnieją z wadami postawy.

– Co można na to poradzić? – Najpierw sprawdzę stan uzębienia, siłę żucia, skieruję panią do ortodonty i protetyka. Przygotujemy dla pani nakładkę na zęby zakładaną na noc. Będzie to przezroczysta szyna, która oddziela żuchwę od szczęki. Chroni zęby przed ścieraniem. Uzupełnieniem są masaże i ćwiczenia, które rozluźniają mięśnie napinane podczas żucia.

Natomiast wzmożoną pracę mięśnia żuchwy można zmniejszyć zastrzykami z botoksu, które zapobiegają napięciom mięśni. Neurolog musi sprawdzić, czy układ nerwowy funkcjonuje dobrze, a ortopeda – stan stawów i kości.

Ważna jest też zmiana stylu życia, radzenie sobie ze stresem, wyciszenie się, relaks. Wieczorami warto również brać odprężające kąpiele.

Jakie mogą być skutki?

Kiedy w nocy nieświadomie zgrzytamy zębami i je mocno zaciskamy, ścierają się one i stają się słabsze. Zaczynają się chwiać, pojawiają się w nich ubytki, za niki przyzębia, krwawienia dziąseł. Widać ślady po przygryzaniu policzków i języka.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Jeśli ząb zaczyna boleć, a na wizytę u dentysty musimy poczekać, warto wypróbować sposoby medycyny ludowej, które ulżą w cierpieniu! ■ Zastosuj masaż… dłoni: kolistymi ruchami przez 10 min masuj... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.