Reklama
  • Wtorek, 4 października 2016 (15:00)

    Protezy zębowe. Jak skutecznie je pielęgnować?

Reklama

Protezę tak samo jak naturalne zęby trzeba czyścić codziennie! Niezbędne minimum to dwa razy dziennie. Wiele osób sądzi, że skoro proteza nie boli, nie trzeba się o nią martwić. Tymczasem zaniedbana, stanie się źródłem zakażeń.

W najlepszym przypadku będzie to nieprzyjemny zapach, a w gorszym nadżerki, ranki i stany zapalne. Wbrew pozorom pielęgnacja protezy nie jest wcale prosta. Trzeba wiedzieć, jak robić to właściwie, by jej nie uszkodzić, i żeby służyła jak najdłużej.

Najczęstsze problemy

Najważniejsze jest niedopuszczenie do narastania płytki bakteryjnej. Gromadzi się ona bowiem nie tylko na zębach. Proces jest identyczny, jak w przypadku tego zachodzącego w jamie ustnej, tj. zaczyna się już kilka godzin po posiłku. Drugim problemem są resztki pokarmowe.

I tu użytkownicy protez są w gorszej sytuacji: resztki pokarmowe potrafią nie tylko wbijać się pomiędzy zęby, ale też przedostawać się i gromadzić pod dużą płytą protezy górnej oraz między protezą i dziąsłami.

To fatalnie, bowiem powstają punkty ucisku: niewielka ilość jedzenia naciska i drażni śluzówkę. W takich miejscach rozwijają się potem stany zapalne prowadzące do chorób przyzębia, w tym do paradontozy.

Czyścić i nie zniszczyć

✔ Dwa razy dziennie. Dentyści zalecają czyszczenie protezy zębowej po każdym posiłku. Jeśli jednak nie jest to możliwe, trzeba ją pielęgnować przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a po posiłkach wyjąć i przepłukać bieżącą wodą.

✔ Szczoteczka. Najlepiej jeśli jest przeznaczona do czyszczenia protez, ponieważ nie tylko została wykonana ze specjalnego materiału. Ma też specjalną konstrukcję: dwie kępki włosia, z jednej strony mniejszą, z drugiej większą. Dzięki temu dociera podczas mycia w miejsca trudno dostępne.

Jeśli jednak nie mamy takiej pod ręką, lepiej sięgnąć po miękką szczoteczkę do rąk niż po szczotkę do zębów – te ostatnie są zrobione ze zbyt sztywnego włosia. Z tego powodu są za mało delikatne, mogą porysować powierzchnię protez! Jeśli dopuścimy do powstania rys i zagłębień, będą się w nich rozwijać bakterie.

✔ Mydło. Do czyszczenia protezy nie używajmy pasty do zębów. Zawiera związki chemiczne, które mogą uszkodzić materiał, z którego zbudowana jest proteza. Jeśli nie mamy specjalnej pasty, do czyszczenia użyjmy zwykłego mydła. Pamiętajmy, by po kosmetyce protezy dokładnie wypłukać jego resztki.

Kilka wskazówek

Pierwszą protezę ruchomą niełatwo jest zaakceptować. Często przeszkadza, uwiera. Na co więc powinniśmy uważać?

Po otrzymaniu pierwszej protezy ruchomej dzielmy jedzenie na małe kęsy, unikajmy twardych pokarmów. Żucie powinno się odbywać obustronnie. Gryzienie jedną stroną spowoduje odchylanie się protezy.

Po pewnym czasie żucie jedzenia nie będzie sprawiać trudności, bo proteza ułoży się w jamie ustnej i przestanie przeszkadzać. Ale żeby tak się stało, musimy ją nosić. Nigdy nie zaakceptujemy protezy, jeśli będziemy ją zakładać okazjonalnie.

Leczenie protetyczne nie kończy się po otrzymaniu protezy. Potrzebne są wizyty kontrolne: pierwsza po 24–48 godzinach, aby stomatolog mógł wykonać korektę, i druga po tygodniu lub dwóch.

Uniknijmy błędów

Woda utleniona. Nie używajmy jej do dezynfekcji protez. Wprawdzie zabija zarazki, działa antybakteryjnie, ale odbarwia akryl, z którego są wykonane. Nie jest to poważne uszkodzenie, ale gdy się uśmiechamy, odbarwiona proteza po prostu źle wygląda.

Płukanki do ust. Nie zapominajmy, że służą nie tylko do płukania jamy ustnej po myciu zębów. Powinno się ich używać także, kiedy nosimy protezę, gdyż zadaniem płukanek jest nie tylko dbanie o zęby, ale także o zdrowie i stan śluzówek w ustach.

Kleje do protez. Wprawdzie służą do pewniejszego mocowania, ale starajmy się unikać zbyt częstego sięgania po nie. Niekorzystnie wpływają na błonę śluzową. Mogą ją podrażniać. Dlatego stosujmy je tylko w specjalnych sytuacjach.

Tabletki oczyszczające

To niezbędny element troski o protezę. Dezynfekują i odświeżają. Niszczą bakterie. Rozpuszczają kamień i płytkę nazębną.

W aptekach i drogeriach znajdziemy różne rodzaje tabletek – jedne można stosować codziennie, inne (mocniejsze) – raz w tygodniu. Rozpuszcza się je w szklance do połowy wypełnionej ciepłą wodą – wody musi być tyle, by proteza całkowicie się zanurzyła. Do roztworu wkładamy protezę i pozostawiamy na jakiś czas.

Są preparaty, w których wystarczy protezę zanurzyć na kilka minut, inne wymagają kwadransowej kąpieli – dlatego zawsze czytajmy instrukcję. Potem wyjmujemy i dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą.

Roztwór do mycia wylewamy! Nie wolno używać go ponownie. Nie wolno też połykać roztworu i lepiej nie wkładać do ust niewypłukanej protezy. Tańszym zamiennikiem tabletek jest proszek do czyszczenia protez. Wsypujemy go do wody i dokładnie mieszamy. Dopiero, gdy się rozpuści, wkładamy do roztworu protezę.

Pamiętajmy!

Nigdy nie śpijmy z protezą w ustach. Na noc zawsze ją wyjmujmy! Dajmy odpocząć śluzówkom przynajmniej 6–8 godzin na dobę.

Przechowujmy protezy na sucho. Nie będą rozmnażały się na nich bakterie! Kiedyś trzymano protezy w szklance z wodą. Dziś wiadomo, że ten sposób przechowywania jest niehigieniczny.

Przed założeniem protezy rano warto zwilżyć ją wodą. Wtedy lepiej ułoży się w ustach.

Zobacz również

  • Dbasz o siebie, pijesz tran, chodzisz na spacery, a mimo to się przeziębiasz? Odporność jest powiązana także ze stanem zębów! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.