Reklama
  • Wtorek, 14 czerwca 2016 (15:00)

    Pierwsze objawy i leczenie paradontozy

Czterdziestodwuletnia pani Monika zgłosiła się do mojego gabinetu, skarżąc się na ból i krwawienie dziąseł w trakcie mycia zębów. Podczas badania stwierdziłam, że jej dziąsła rzeczywiście są rozpulchnione, zaczerwienione, tkliwe.

Lekko krwawiły po dotknięciu zgłębnikiem. Część korzeni zębów była odsłonięta. Same zęby pacjentki były w dość dobrym stanie, ale pokryte osadem i kamieniem nazębnym.

Reklama

Rozpoz nałam wczesny etap paradontozy. Zaleciłam pacjentce profesjonalne oczyszczenie zębów z kamienia, a do codziennej higieny – leczniczą pastę zawierającą sole siarczkowe.

Skąd choroba?

Paradontoza to skutek stanu zapalnego przyzębia, na które składają się tkanki otaczające ząb: dziąsła, wyrostki zębodołowe szczęki i żuchwy, cement korzeniowy i więzadła łączące korzeń zęba z zębodołem.

Wywołują go bakterie namnażające się w kieszonce okołozębowej. Mają idealne warunki, bo gromadzą się tam resztki pokarmowe i złuszczone komórki nabłonka jamy ustnej będące ich pożywką. Stan zapalny obejmuje najpierw dziąsła w bezpośrednim sąsiedztwie zębów. Stają się one zaczerwienione i rozpulchnione, wrażliwe na dotyk. Łatwo krwawią.

Wiele osób lekceważy te objawy, przypisując je uszkodzeniu dziąseł przez np. zbyt gorący pokarm lub użycie zbyt twardej szczoteczki. Niestety, z czasem dziąsła zaczynają „zsuwać się” z zębów i odsłaniają ich korzenie.

Często towarzyszy temu przykry zapach z ust spowodowany przez zalegające w coraz głębszych kieszonkach gnijące resztki pokarmowe. Nieleczony stan zapalny dziąseł obejmuje ozębną, więzadła i kość zębodołu, prowadząc do jej zaniku. Pozbawione przyczepu zęby chwieją się i wypadają.

W trosce o zęby

Leczenie paradontozy powinno obejmować przede wszystkim eliminowanie czynników ją wywołujących. Kiedy choroba nie jest zbyt zaawansowana, wystarczy mechaniczne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym oraz odpowiednia higiena jamy ustnej.

Zęby powinny być szczotkowane trzy razy dziennie, po każdym posiłku. Rano i wieczorem powinno się je płukać płynem antybakteryjnym, a wieczorem dodatkowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną.

W przypadku pacjentów z już widocznymi objawami paradontozy – rozpulchnionymi i krwawiącymi dziąsłami, zaleca się używanie specjalnych, leczniczych past do zębów. Dziąsła należy delikatnie masować szczoteczką z miękkim włosiem.

Osoba mająca problemy z dziąsłami powinna też stosować dietę wysokobiałkową, bogatą w witaminy i minerały. Unikać natomiast węglowodanów, alkoholu i papierosów, które sprzyjają paradontozie. Zwykle takie postępowanie wystarczy, nawet jeśli korzenie są już odsłonięte, a zęby lekko się chwieją.

Jeśli natomiast stan zapalny jest bardzo nasilony, konieczne może być zastosowanie antybiotyków – doustnie i miejscowo. W przypadku mocno chwiejących się zębów – założenie szyny stabilizującej. W bardziej zaawansowanych przypadkach przeprowadza się leczenie zabiegowe, tzw. plastykę dziąseł.

Duże ubytki w kościach zębodołów, stwierdzone w badaniu rentgenowskim, uzupełnia się specjalnymi preparatami. Zazwyczaj są to granulaty kości zwierzęcych (np. zawiązki zębów świni). Stymulują one rozwój prawidłowej struktury kości i przyzębia.

Stosuje się też błonę kolagenowo-resorbowalną, która tworzy wokół chorego miejsca rodzaj opatrunku ułatwiającego odbudowę tkanki.

Nasz ekspert dr Marta Król, lekarz stomatolog: Podczas stanu zapalnego w organizmie wytwarzane są szkodliwe substancje – cytokiny, które osłabiają system odpornościowy. Dlatego osoby z paradontozą są o wiele bardziej zagrożone nowo tworami i chorobami układu krą żenia niż ich zdrowi rówieśnicy.

Jaką pastę wybrać?

W leczeniu i zapobieganiu paradontozie skuteczne są pasty do zębów zawierające sole siarczkowe i siarkowodorowe. Są one uzyskiwane z naturalnej solanki, takiej jak w źródłach mineralnych wykorzystywanych w leczeniu uzdrowiskowym.

Mają one działanie przeciwzapalne i łagodzące. Działają także przeciw- bakteryjnie, stymulują regenerację i na prawę tkanki łącznej.

Pastą do zębów zawierającą sole siarczkowe należy umyć zęby, a potem – szczoteczką z miękkiego włosia – delikatnie wetrzeć ją w dziąsła. Już po tygodniu stosowania można zauważyć poprawę.

Życie na gorąco
Więcej na temat:leczenie | paradontoza | Marta | maj

Zobacz również

  • Pojawiają się zwykle, gdy kończymy 16-25 lat. Nazywane są zębami mądrości, ale czy faktycznie dodają nam inteligencji – tego nie wiadomo... Pewne jest, że są pozostałością po naszych dawnych... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.