Reklama
  • Piątek, 29 stycznia 2016 (15:05)

    Odmłodzić uśmiech

Nie stosuj na własną rękę silnych past wybielających, szkodliwych dla szkliwa.Porozmawiaj z dentystą, wybierz metodę skuteczną i bezpieczną.

Ewelina dawno nie była w tak świetnym nastroju. Poznany w październiku Michał okazał się tym mężczyzną, na którego czekała kilka samotnych lat. Mówił, że jest nią oczarowany, kupował prezenty... 38-latka miała jednak mnóstwo kompleksów, wstydziła się zwłaszcza nierównych zębów.

Reklama

Były brzydko przebarwione nikotyną, a popękane w jedynkach szkliwo sprawiało, że robiły wrażenie zniszczonych. Siostra poleciła Ewelinie swojego stomatologa.

– Panie doktorze, zależy mi na tym, żeby wyglądać bardziej atrakcyjnie, trochę młodziej. Powinnam chyba przede wszystkim wybielić zęby – stwierdziła. Stomatolog uważnie obejrzał uzębienie pacjentki. – Na szczęście nie widzę u pani schorzeń zagrażają cych zębom, jest jednak kilka niewielkich ubytków, które będę musiał zlikwidować. Dopiero po wyleczeniu próchnicy można zająć się korektą estetyczną. – Na czym ona polega? – zapytała.

– Mogę pani zaproponować kilka zabiegów, m.in wybielanie nadtlenkiem glinu z użyciem specjalnej lampy. Inna opcja to licówki, którymi można wyrównać zęby i znacznie poprawić ich wygląd. Na lekko oszlifowane zęby nakleja się cieniutkie porcelanowe płatki. Ta metoda pozwala pozbyć się popękanego szkliwa, usunąć zbyt duże szpary między zębami, a nawet przedłużyć zbyt krótkie zęby. W przypadku natomiast zbyt długich można zastosować tzw. konturowanie – szlifuje się je, usuwając nadmiar specjalnymi wiertłami diamentowymi, krążkami ściernymi i gumkami. Zabieg jest bezbolesny.

Ewelina bardzo chciała mieć licówki, jednak ich wysoka cena przekraczała jej możliwości. Miała przecież kredyt, który był priorytetowy. Gdy powiedziała o tym dentyście, zaproponował jej inne, znacznie tańsze rozwiązanie. Zamiast przyklejać na zęby porcelanowe płatki, można ich zniszczone fronty wygładzić i nałożyć na nie cienką warstewkę materiału kompozytowego. Pacjentka postanowiła skorzystać z tej metody, najpierw jednak czekało ją leczenie zębów.

Jakie zalecenia dał jej stomatolog?

« Jak najszybciej rzuć palenie, bo to poważna przyczyna niszczenia szkliwa zębów. Chodzi nie tylko o przebarwienia, ale również o pękanie szkliwa spowodowane przez dym nikotynowy.

«Po ostatnim posiłku stosuj irygacje wodą, usuwające drobinki pożywienia z przestrzeni międzyzębowych. Służy do nich aparat waterpick (ok. 240 zł).

«Ogranicz picie napojów gazowanych, zawierających szkodliwy dla szkliwa kwas fosforowy. Erozję powierzchni zębów powodują, oprócz niego, słodycze i cukier (zwiększają wydzielanie szkodliwych kwasów w jamie ustnej). Unikaj gryzienia twardych pokarmów, np. orzechów, sucharków itp.

Pamiętaj! Przed naklejeniem licówek stomatolog likwiduje ubytki i szlifuje przednie części zębów.

Koronka, implant

Zaletą nowych zębów jest to, że wyglądają jak własne, są białe i odporne na przebarwienia. Zarówno implanty, jak i koronki, mają jednak wadę, o której niezbyt chętnie wspominają stomatolodzy. Powodują ciemnienie dziąsła w miejscu, w którym styka się ono z akrylem, kompozytem lub porcelaną korony.

Dzieje się tak niezależnie od typu materiału użytego do jej stworzenia. Zanim więc zdecydujesz się na odmłodzenie wyglądu przednich zębów, porozmawiaj ze swoim dentystą o wszystkich za i przeciw. Być może lepszym rozwiązaniem są licówki.

Na żywo

Zobacz również

  • Siedemdziesięcioletnia pani Halina zgłosiła się do moje go gabinetu kilka tygodni po dopasowaniu nowej protezy górnej szczęki. Skarżyła się na ból dziąsła. Dolegliwości wystąpiły już po kilku... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.