Reklama
  • Czwartek, 25 sierpnia 2016 (11:05)

    Oczyść język!

Wydaje ci się to zbędne? Nawet nie wiesz, jakie to jest ważne!

Reklama

Wjamie ustnej żyje aż 20 miliardów bakterii. A wystarczą 24 godz. bez higieny jamy ustnej, aby ta liczba wzrosła do 100 mld. Szczególnie mnożą się one na języku. A przecież powinien być on gładki, jędrny, różowy i wilgotny. Jego szczotkowanie daje więc wiele korzyści dla zdrowia.

Świeży oddech

Z badań opublikowanych w The Journal of American Dental Association wynika, że w 90 proc. za przykry zapach z ust odpowiadają drobnoustroje. W dodatku u niektórych szybciej wytwarza się powłoka, którą produkują bakterie rozkładające resztki pokarmów.

Podczas każdego mycia minimum dwa razy dziennie trzeba je więc usuwać za pomocą szczoteczki do zębów albo specjalnej skrobaczki służącej do czyszczenia języka.

Mocne dziąsła

Obszary od strony podniebienia, języka i szczeliny między zębami to trudno dostępne miejsca, w których mnożą się bakterie. Ryzyko próchnicy, stanów zapalnych dziąseł i paradontozy rośnie więc, gdy ich nie czyścimy.

Silne serce

Bakterie te wpły wają też na krążenie. Powodują np. zapalenie mięśnia sercowego, jego osłabienie, miażdżycę, nawet zawał. Im mniej zarazków, tym mniejsze ryzyko chorób krążenia. Higiena języka utrudnia więc wnikanie zarazków do układu krwionośnego.

Większa odporność

Toksyny i drobnoustroje dostają się do jamy ustnej, dlatego czyszczenie języka jest ważne szczególnie podczas infekcji i przeziębień. Na przykład gdy kaszlemy, mamy katar lub boli nas gardło, bo bakterie zalegają na tyle języka. Jego czyszczenie zapobiega stanom zapalnym i skraca okres ich trwania.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Pojawiają się zwykle, gdy kończymy 16-25 lat. Nazywane są zębami mądrości, ale czy faktycznie dodają nam inteligencji – tego nie wiadomo... Pewne jest, że są pozostałością po naszych dawnych... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.