Reklama
  • Wtorek, 10 stycznia (11:00)

    Nowy, piękny uśmiech na zdrowie

Możesz nim urzekać, nawet kiedy stracisz już swoje zęby. Radzimy, jak dbać o protezę i czy warto założyć implanty.

Reklama

Jak zadbać o sztuczne zęby? Na protezie, podobnie jak na zębach, zbierają się resztki jedzenia i naloty z kawy i herbaty. Nieprawidłowo oczyszczona sztuczna szczęka może doprowadzić do rozwoju chorób dziąseł.

Zasady higieny w przypadku implantów są takie, jak przy zębach naturalnych: dwa razy dziennie szczotkowanie, nitkowanie i płukanie płynem.

Raz na pół roku wizyty kontrolne u stomatologa. Przy protezach ruchomych należy pamiętać, że nie można ich nosić cały czas – wyjmuj ją na co najmniej 6–8 godzin. Przechowuj w suchym, szczelnym pojemniku – trzymanie w szklance sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

Nie myj jej też zwykłą pastą – zawarte w niej substancje ścierne, potrzebne do mycia zębów, niekorzystnie wpływają na stan protezy. Czyść ją mydłem i szczotką do zębów lub paznokci. Raz w tygodniu sięgnij po tabletkę dezynfekującą.

Protezę ruchomą należy wymieniać co 5 lat. Jeśli masz jeszcze swoje zęby, dbaj o nie, tak jak zazwyczaj. Przy bezzębiu zaleca się stosowanie płynów do płukania, czyszczenie języka i masowanie dziąseł miękką szczoteczką.

Mogą uczulać!

Przed wykonaniem protezy lub wszczepieniem implantów warto przeprowadzić testy alergiczne. Uczulenia na zwykłe protezy akrylowe (dokładnie na tzw. monomer resztkowy) zdarzają się dość często.

Rozwiązaniem są wówczas protezy bezbarwne lub wykonane z innych tworzyw, np. nylonu. W przypadku implantów te z tytanu są bezpieczne, a te wykonane ze stopów tytanu są bardziej ryzykowne i mogą wywołać reakcję alergiczną.

Leczenie nie kończy się na wykonaniu protezy!

■ Protetyka wciąż idzie naprzód. Dziś coraz trudniej odróżnić „trzecie zęby” od tych naturalnych. Oczywiście, jeśli zależy ci na ładniejszym i naturalniejszym wyglądzie uśmiechu, musisz liczyć się z większymi wydatkami. Jakie masz możliwości?

Proteza z akrylu. Najbardziej popularna i dodatkowo refundowana przez NFZ. Nieodpłatnie otrzymasz ją, jeśli brakuje ci pięciu lub więcej zębów. Musi ci jednak wystarczyć na 5 lat. Możesz też zamówić ją prywatnie – wówczas zapłacisz od 500 do 1200 złotych za jeden łuk.

Proteza szkieletowa. Także jest ruchoma, ale w przeciwieństwie do akrylowej nie stosuje się jej u bezzębnych pacjentów. Częściowo lub całkowicie opiera się na zębach pacjenta. Do wyboru są różnego rodzaju tworzywa sztuczne lub stopy metali stomatologicznych. Taka proteza jest nie tylko bardziej estetyczna, ale też funkcjonalna – lepiej się nią gryzie. Koszt: od 1200 złotych za jedną część.

Korony i mosty. Także wymagają obecności części zębów. W obu przypadkach technika nakładania wymaga ich szlifowania. Korony nakłada się na zęby, zaś mosty uzupełniają braki między nimi. Takie rozwiązanie kosztuje od 600 złotych.

Implanty. To sztuczne tytanowe korzenie zębów. Przed ich założeniem wykonuje się tomografię stożkową, morfologię, OB i test krzepliwości krwi. Zabieg polega na wprowadzeniu śrubek do kości szczęki lub żuchwy. Trwa około 30 minut. Okres gojenia jest dość długi (od 2 do 6 miesięcy), ale efekt jest wart tego poświęcenia. Dzięki implantom można funkcjonować tak, jak z własnymi, zdrowymi zębami. Koszt wszczepienia jednego implantu to około 2000 złotych.

Show

Zobacz również

  • Dbasz o siebie, pijesz tran, chodzisz na spacery, a mimo to się przeziębiasz? Odporność jest powiązana także ze stanem zębów! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.