Reklama
  • Poniedziałek, 28 listopada 2016 (14:00)

    Mosty i protezy - najczęstsze pytania

Protezy stałe lub częściowe nosi 51% Polaków po 40. roku życia. Sporo osób, zwłaszcza seniorzy, mają wiele problemów wywołanych przez noszenie protez. By ich uniknąć, trzeba dbać o higienę jamy ustnej.

Zostało mi zaledwie kilka zębów. Dentysta chce je usunąć i zrobić stałą, niewyjmowaną protezę. Na czym to polega?

Reklama

W przypadku bezzębia można wykonać protezę całościową, której się nie wyjmuje. Tworzy się ją na czterech implantach (u góry) albo na dwóch w dolnej szczęce. Tytanowe sztyfty wrastają w kości szczęk, a na nich mocuje się protezę. Służą temu tzw. łączniki.

Będziesz raz na pół roku musiała zgłaszać się na wizytę kontrolną, podczas której protetyk oczyści z osadu łączniki i protezę – zapobiega to rozwojowi zakażeń bakteryjnych, grzybic, a co za tym idzie, osłabianiu i cofaniu się dziąseł. Całościowa proteza na implantach to koszt około 13 – 15 tysięcy złotych.

Niekiedy protezę jednej szczęki opiera się na 12 implantach (12 zębów na 6 implantach po jednej stronie), a potem na nią nakłada się 6 koron na metalu oraz 6 koron doczepionych – wtedy całe leczenie może kosztować dużo więcej.

Dziesięć lat temu dentysta wstawił mi mostek. Gdy się uśmiecham, widać metalową podstawę. Czy jest na to jakaś rada?

Tak. Rzeczywiście, dawniejsze mosty robiono ze stopów metali albo złota i ich elementy były widoczne. W nowoczesnych mostach też stosuje się stopy metalu, są one jednak olicowane ceramiką, porcelaną (trwałe) albo kompozytem czy akrylem (tymczasowe). Są więc niedostrzegalne.

Typ najnowszy to most pełnoceramiczny. Na podbudowę z cyrkonu nanosi się kolejne warstwy porcelany i stopniowo buduje brakujące zęby. Most można też oprzeć na zębach po obu stronach ubytku (pozostają na nich wówczas niewidoczne zaczepy lub obręcze mocujące). Tego typu rozwiązanie nie jest jednak możliwe, gdy są one zbyt słabe, by utrzymać most. W takiej sytuacji można go mocować na kilku implantach wszczepianych w szczękę.

Mój dentysta mówi, że implanty są zdrowsze od mostów. Dlaczego?

Głównym atutem implantów jest ich biokompatybilność z tkankami jamy ustnej oraz trwałość. Mosty co jakiś czas wymagają napraw czy wymiany (co 5-10 lat). Implanty przy zachowaniu prawidłowej higieny i nawyków mogą służyć nam wiele lat, w idealnym stanie.

Poza tym przęsła mostu trzeba zamocować na sąsiednich zębach, niszcząc je przy tym. Miejsce łączenia zawsze jest bardziej podatne na rozwój próchnicy. Korony implantów osadzone na tytanowych wkrętach kształtem i kolorem przypominają naturalnego zęba.

Pacjent nie musi, tak jak w przypadku np. protezy ruchomej, zdejmować ich do zabiegów higienicznych. Implanty nie są tanie, ale w ogromnym stopniu poprawiają komfort pacjentów.

W poczekalni u mojego dentysty usłyszałam o nowych wkładach koronowych. Co to takiego i kiedy się je stosuje?

To metoda dla osób, które mają bardzo zniszczone przez próchnicę zęby boczne. Zamiast odbudowywać je wieloma warstwami, umieszcza się w ich środku wyjątkowo trwałe wkłady. Najpierw dentysta robi wycisk, potem pobiera wycinek zębów sąsiednich, by dobrać idealny kolor.

Wycisk przesyła się do protetyka, który opracowuje wkład. Do następnej wizyty lekarz zabezpiecza ząb specjalnym opatrunkiem. Na kolejnej wizycie wkleja w ząb wkład koronowy. Do tego celu używa mocnego kleju, który dodatkowo chroni przed próchnicą. Wkład koronowy po wklejeniu staje się zupełnie niewidoczny. Ząb wygląda więc tak, jakby nigdy nie był leczony, a z wkładem można chodzić przez wiele lat.

Mam 47 lat, a moje zęby wyglądają fatalnie i wstydzę się uśmiechać. Koleżanka radzi mi je wybielić. Czy jest to zawsze możliwe?

Tak, najpierw jednak musisz wyleczyć zęby. Spośród metod wybielania najskuteczniejsze jest zastosowanie specjalnej lampy, dlatego lepsze efekty daje wybielanie w gabinecie niż w domu. W niektórych przypadkach substancję rozjaśniającą umieszcza się wewnątrz zęba.

Czytelnicy pytają – specjalista odpowiada, dr Marek Jung, stomatolog

Na żywo

Zobacz również

  • Wiadomo, podstawą jest właściwa higiena czyli: mycie przynajmniej 2 razy dziennie, używanie nici dentystycznej i stosowanie specjalnej płukanki. Do tego przynajmniej raz na 6 miesięcy... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.