Reklama
  • Wtorek, 25 czerwca 2013 (08:23)

    Leczenie zębów przez NFZ

Czeka mnie leczenie kanałowe jednego z zębów trzonowych. Dentystka powiedziała, że NFZ tego nie refunduje i jeśli chcę się leczyć, muszę to zrobić odpłatnie. Jakie zatem zabiegi są bezpłatne? Czy protezę też muszę zrobić na własny koszt? Anna G. z Rudy Śląskiej

NFZ refunduje leczenie kanałowe zębów, ale tylko od trójki do trójki (w sumie 12). Za inne trzeba zapłacić z własnej kieszeni, ewentualnie wyrwać je na koszt NFZ. Nie dotyczy to kobiet w ciąży i do 42. dnia po porodzie – one mogą leczyć wszystkie zęby kanałowo bezpłatnie. W placówkach mających podpisany kontrakt z NFZ może Pani nieodpłatnie leczyć próchnicę, założyć do zęba lekarstwo i plomby. Te ostatnie będą białe tylko w zębach przednich od trójki do trójki, zaś w pozostałych – srebrne, amalgamatowe, któ re z czasem ciemnieją.

Reklama

W razie potrzeby dostanie Pani znieczulenie miejscowe, ale jedynie wtedy, gdy dany zabieg jest refundowany przez NFZ. Bezpłatnie może też Pani zrobić prześwietlenie zęba. Przysługuje ono dwa razy w roku.

Poza tym NFZ zapłaci za usuwanie zębów oraz niektóre zabiegi stomatologiczne, m.in. usuwanie torbieli. Bardziej skomplikowane zabiegi dostępne są tylko w wybranych placówkach, które mają kontrakt z NFZ.

Za darmo może Pani leczyć także choroby błony śluzowej jamy ustnej oraz paradontozę. W tym ostatnim przypadku NFZ nie refunduje odtwarzania dziąseł i większości zabiegów mikrochirurgicznych.

Raz w roku może Pani również usunąć kamień nazębny, ale bez ścierania resztek pastą polerską i bez piaskowania.

Nie może natomiast Pani liczyć na zabiegi ortodontyczne, które refundowane są w ramach NFZ tylko dla dzieci. Fundusz nie sfinansuje więc stałego aparatu ortodontycznego ani implantów. Nie ma też mowy o bezpłatnym wybielaniu zębów, bowiem zabieg ten uznawany jest za procedurę kosmetyczną. Z kolei wykonanie protez (niezależnie od tego, czy wymieniane są w całości czy częściowo) przysługuje bezpłatnie raz na 5 lat.

Przydatne informacje

Bez skierowania i bez rejonizacji: Do stomatologa nie jest potrzebne skierowanie. Nie obowiązuje też rejonizacja.

Badanie kontrolne Co 12 miesięcy pacjentowi przysługuje bezpłatne badanie kontrolne.

Z bólem bez kolejki: Pacjenci z bólem zęba są przyjmowani w placówkach mających kontrakt z NFZ poza kolejnością. W innych przypadkach muszą czekać na wyznaczony termin wizyty.

Na żywo

Zobacz również

  • Wiadomo, podstawą jest właściwa higiena czyli: mycie przynajmniej 2 razy dziennie, używanie nici dentystycznej i stosowanie specjalnej płukanki. Do tego przynajmniej raz na 6 miesięcy... więcej

Wasze komentarze: 1,

przeczytane przez: 192 osoby Dodaj komentarz
smr

~smr -

NFZ nie refunduje leczenia kanałowego...no jasne, ale na dotacje dla muzeum Opatrzności Bożej to im wystarcza. O IRONIO!