Reklama
  • Wtorek, 12 kwietnia 2016 (09:05)

    Krew na dziąsłach. Co to oznacza?

Nie lekceważ jej, bo może doprowadzić do osłabienia, a nawet utraty zębów

Gdy zapytałam panią Martę o powód wizyty, usłyszałam:

– Krwawią mi dziąsła, chociaż delikatnie myję zęby. Dlaczego tak się dzieje? – Rzeczywiście, ma pani stan zapalny dziąseł. – Przecież zęby mnie nie bolą!

Reklama

– Ale ma pani kamień nazębny. To stwardniały osad, w którym są nie tylko resztki jedzenia, ale i bakterie. Po każdym posiłku uaktywniają się, przetwarzają pozostałości pokarmu i tworzą płytkę bakteryjną. Najpierw jest ona miękka i łatwo ją usunąć.

– To dlatego zaleca się mycie zębów po każdym posiłku! – Tak. Jeśli nie wyeliminujemy płytki bakteryjnej, ona stwardnieje i zamienia się w kamień. Podrażnia tkanki i powoduje zapalenie. Dziąsła są wtedy obrzmiałe, przekrwione i krwawią podczas mycia.

– Czy dobrze robię, że robię to niezbyt mocno? – Niekoniecznie. To błędne koło: dziąsła krwawią, bolą, więc pacjenci szczotkują zęby delikatnie. Usuwają mniej płytki nazębnej, więc kamień narasta, a dolegliwości się pogłębiają.

– To co się właściwie może jeszcze wydarzyć? – Stan zapalny niszczy tkanki wokół zęba do stopniowego zaniku dziąsła i kości.

Skutkiem jest rozchwianie zębów, bolesność podczas żucia, krwawienie, obrzęk, przykry zapach

U pani dziąsła się już cofają i odsłaniają szyjki zębów. – Czy one będą wypadać? – Nie dopuścimy do tego. Ale jeśli nie będzie pani dobrze ich myć, pojawi się paradontoza, czyli zapalenie tkanek przyzębia. – To co trzeba teraz zrobić? – Oczyszczę zęby i dziąsła wrócą do formy. Zrobię przegląd i minimum 2 razy do roku będziemy usuwać kamień. I konieczna jest higiena jamy ustnej.

– Może zmienić szczoteczkę? – Tak, najlepiej na elektryczną, bo jest skuteczniejsza. Co więcej, główki szczoteczek trzeba wymieniać co trzy miesiące. Należy też po każdym posiłku czyścić przestrzenie między zębami za pomocą nici dentystycznej. – Czy płukanki mi pomogą?

– Jak najbardziej! Dopóki dziąsła krwawią, proszę 2 razy dziennie płukać jamę ustną szałwią, nagietkiem, korą dębu, rumiankiem. Działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie, ściągająco. Albo używać płukanki antyseptycznej z substancją odkażającą (chlorheksydyną). Potem po każdym myciu stosuje się płyn do płukania, np. antybakteryjny, na wrażliwe dziąsła.

– W jaki sposób najlepiej dbać o dziąsła? – Kiedy już się zagoją, radzę jeść twarde warzywa (np. marchewkę), które oczyszczają zęby i je masują. Warto dodać, że może pani brakować witaminy C z powodu niedoboru warzyw i owoców.

Przyczyną dolegliwości jest również niski poziom witaminy K, który zdarza się np. po kuracji antybiotykami lub z powodu utrudnień w odpływie żółci

– Czyli co właściwie powinnam teraz jeść? – Produkty z witaminą C: owoce cytrusowe, jagodowe, kiszoną kapustę, brokuły, kiwi, paprykę, jabłka. A także z witaminą K: wątróbkę, soję, lucernę, pomidory, szpinak, kapustę.

– A jak to nie pomoże? – Wtedy zrobimy badania: ciśnienia, krwi (m.in. poziomu glukozy), moczu, test na krew utajoną w kale. Bo krwawienia są też objawem różnych chorób: wątroby, cukrzycy, nadciśnienia, a nawet schorzeń krwi, np. zaburzeń krzepnięcia, anemii, białaczki.

– Czy mogą być też spowodowane przez leki? – Tak. Są skutkiem ubocznym m.in. leków na padaczkę, astmę, nadciśnienie, alergie, układ krążenia, serce, nowotwory. Krwawienia mogą też wywoływać sterydy, leki hormonalne (np. antykoncepcyjne) i przeciwzapalne.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Dwa razy w roku trzeba oczyszczać swoje zęby z kamienia

Kamień nazębny, który osadza się na zębach, podrażnia dziąsła. Stają się one obrzmiałe i przekrwione. Tworzy się w nich stan zapalny. Skutek jest taki, że pojawia się parodontoza. Dziąsła odsuwają się wtedy, obkurczają, cofają się przed kamieniem i odsłaniają szyjki zębów. Gdy proces ten nie zostanie zahamowany, zęby chwieją się i zaczynają wypadać. Choroba osłabia również kości szczęki, w których zęby są umocowane.

Agnieszka Sicińska, stomatolog

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:Nie | Agnieszka | produkty

Zobacz również

  • Szybko namnażające się bakterie w jamie ustnej łatwo wypłukujemy śliną lub wodą. Jednak pod protezą wymiana płynów jest ograniczona, dlatego często dochodzi do bolesnych podrażnień i zapaleń... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.