Reklama
  • Czwartek, 29 września 2016 (15:00)

    Kiedy korona, a kiedy most?

Braki w uzębieniu – oprócz nieeleganckiego wyglądu – mogą spowodować spore spustoszenie w jamie ustnej. Doprowadzają do przemieszczania pozostałych zdrowych zębów, które pochylają się i wysuwają. Przy znacznych ubytkach kości szczęk zaczynają zanikać, co nadaje twarzy przedwcześnie starczy wygląd.

Zabiegi nowoczesnej stomatologii to nie tylko szybkie uzupełnianie braków. Wymagają one spojrzenia na ogólne rysy twarzy i wszystkie elementy jamy ustnej – zęby, dziąsła, a nawet stawy skroniowo-żuchwowe.

Reklama

Leczenie, które wspiera cyf rowa technologia 3D, pozwala na niespotykaną wcześniej precyzję wykonania koron i mostów z dokładnością do 1 mikrona. Kształt zębów, kolor i zdolność odbijania światła mogą wiernie imitować naturę.

Zęby w nasadkach

Nasze naturalne zęby zbudowane są z korony oraz korzenia. Korona to część zęba widoczna ponad linią dziąseł i to właśnie od niej zależy estetyka uśmiechu.

Jeżeli ulegnie uszkodzeniu przez starcie, próchnicę lub uraz w tak dużym stopniu, że nie jest możliwa odbudowa za pomocą wypełnienia (popularnie zwanego plombą), dobrym rozwiązaniem będzie korona protetyczna. Czasem wykonuje się ją jako uzupełnienie po leczeniu kanałowym, aby wzmocnić ząb, lub jako uzupełnienie po wszczepieniu implantu.

Korona przypomina nasadkę nakładaną na ząb. Trwałe materiały, z których jest zrobiona, otaczają uszkodzony ząb, wzmacniają go i odtwarzają jego naturalny wygląd, gdy był jeszcze zdrowy. Poza przywróceniem pierwotnego wyglądu korona może też poprawić kształt, wielkość i kolor zęba.

Jak przebiega leczenie? Ząb trzeba najpierw oszlifować, tj. zmniejszyć go z każdej strony po to, żeby przygotowywana korona zmieściła się pomiędzy sąsiadującymi zębami. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Następny etap to pobranie wycisków oszlifowanego zęba, potrzebnych do skonstruowania korony.

Te przekazuje się do laboratorium protetycznego, w którym na ich podstawie technicy wykonują pracę protetyczną. Gotową koronę przymierza się do zęba, a następnie, po odpowiednim dopasowaniu, cementuje. Korona zamontowana jest w jamie ustnej na stałe – nie można jej wyjąć tak jak ruchomej protezy.

Białe jak porcelana

Korony mogą być wykonane z metalu lub z porcelany na podbudowie metalowej. Są też korony pełnoceramiczne. Najstarszy rodzaj – metalowe mają wysoką trwałość, jednak stosuje się je rzadko z powodu niewystarczającej estetyki.

Największą popularnością cieszą się korony porcelanowe. Używane w ich podbudowie stopy metali są bezpieczne dla organizmu i bardzo wytrzymałe. Mogą jednak zaszkodzić osobom uczulonym na metale nieszlachetne (dla nich lepszym wyborem będzie podbudowa ze stopu złota).

W ustach najładniej prezentują się korony pełnoceramiczne. Światło przenika przez nie tak samo jak przez szkliwo prawdziwego zęba, co sprawia, że wyglądają bardzo naturalnie. Są także najtrwalsze ze wszystkich. Wadą korony – bez względu na jej rodzaj – jest konieczność uprzedniego oszlifowania zęba, w skrajnych przypadkach nawet do 40 proc.

Po kilkunastu – dwudziestu latach (zależnie od rodzaju korony) trzeba ją wymienić na nową. Przeciwwskazaniami do założenia koron są choroby przyzębia, krótki naturalny ząb (wówczas potrzebna jest odbudowa włóknem szklanym lub tzw. ortodontyczne wysunięcie).

Jeśli zęba nie trzeba wzmacniać, alternatywą dla korony może być licówka pełnoceramiczna, która nie wymaga szlifowania zęba. Ceny: korona porcelanowa na metalu – 1200 zł, korona pełnoceramiczna bez metalu – 2000 zł, licówka pełnoceramiczna – 2800 zł.

Gdy brakuje zęba

Wolne miejsce po brakującym jednym lub większej ilości zębów zapełni most. Przywraca on prawidłowy zgryz z odpowiednim rozkładem sił podczas żucia. Do umocowania mostu wykorzystuje się własne zęby pacjenta nazywane „filarowymi”. Zakłada się na nie korony, a puste przestrzenie uzupełnia „przęsłami”.

Mosty protetyczne dzieli się w zależności od rodzaju użytych koron, a więc: porcelanowe na podbudowie metalowej lub pełnoceramiczne. Dobrze wykonany most wygląda jak nasze naturalne zęby i niczym nie wyróżnia się przy uśmiechu. Jest zamocowany na stałe i w zasadzie nieodczuwalny.

Ponieważ leczenie protetyczne składa się z kilku etapów, pacjenci opuszczają gabinet po pierwszej wizycie z uzupełnieniem tymczasowym, które jest wykonane przez stomatologa w trakcie wstępnego zabiegu. W zależności od sytuacji może to być pojedyncza korona lub most.

Przed założeniem finalnych „sztucznych zębów” uzupełnienie tymczasowe jest ściągane, a na jego miejsce trafia właściwy most. Ceny trzypunktowego mostu uzupełniającego brak jednego zęba: porcelanowy (na metalu) – 3600 zł, pełnoceramiczny – 5400 zł. Wadą założenia mostu jest konieczność zeszlifowania zębów filarowych, na których musi się oprzeć.

Most na implantach

Zamiast tradycyjnego mostu protetycznego zamocowanego na naturalnych zębach, można zdecydować się na most oparty na implantach. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba szlifować zdrowych zębów stanowiących filary mostu. Implanty zapobiegają również postępującemu zanikowi kości w bezzębnej szczęce.

Są to kilkumilimetrowe elementy z tytanu lub cyrkonu w kształcie stożka, które po osadzeniu w kości szczęki zastępują utracony korzeń zęba. Implant traktowany jest przez organizm jak własna tkanka. W trakcie gojenia nowa kość „obrasta” wokół implantu, silnie stabilizując go w szczęce. Przy odpowiedniej higienie implant może przetrwać przez całe życie.

W przypadku braku trzech i więcej zębów obok siebie wprowadzić można mniej implantów niż jest ubytków. Na implantach mocuje się korony w postaci połączonego mostu protetycznego.

Innowacyjną metodą odbudowy uzębienia jest All-on-4™. Umożliwia ona pacjentom z problemem bezzębia – którzy utracili zęby w wyniku próchnicy, parodontozy, czy wypadku – odzyskać nowe, stałe zęby. Polega na umieszczeniu w kości czterech implantów wykonanych tak, aby można było je zastosować nawet w przypadku znacznego zaniku kości.

Tego samego dnia na implantach mocuje się protezę z pełnym uzębieniem. Zabieg All-on-4™ może być zastosowany do odbudowy pełnego uzębienia górnej lub dolnej szczęki.

Refundacja NFZ

Korony i mosty dla dorosłych nie są refundowane. Wyjątkiem może być złamanie zębów na skutek wypadku. W tej sytuacji należy zgłosić się do NFZ z wypełnionym wnios kiem i dokumentacją.

Bezpłatnie wykonywane są tylko (wyjmowane) protezy częściowe, jeśli w jednym łuku zębowym pacjent nie ma minimum 5 zębów, i protezy całkowite przy zupełnym braku zębów.

Nasz ekspert lek. stom. Tomasz Łukasik z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach: NFZ refunduje tyłko protezy z prostymi doginanymi klamrami – raz na pięć lat, oraz ich naprawy i podścielenie protezy – raz na dwa lata.

A może licówki?

Pokrzywione albo za krótkie zęby o zniszczonym szkliwie upiększą licówki pokrywające przednią stronę zęba. Licówka maskuje zarówno wady zębów, jak również koryguje całą linię uśmiechu. Zęby zyskują nową długość, nowy kształt i kolor, dopasowany do barwy ust i karnacji.

Da się w ten sposób upiększyć jeden ząb albo wszystkie przednie. Zabieg można wykonać przy pomocy mających zaledwie 0,2 mm płatków. Ultracienkie licówki, w przeciwieństwie do tradycyjnych, nie wymagają szlifowania zębów. Założenie ich jest bezbolesne, a cała procedura zajmuje zaledwie 2 wizyty.

Ultracienkie licówki są odwra calną metodą leczenia. W przyszłości pacjent może wrócić do swoich naturalnych zębów. Stosowanie ich wyklucza próchnica, choroby dziąseł i zgryzu. Nie są zalecane osobom, które zgrzytają zębami – ze względu na możliwość uszkodzenia płatków.

Cyfrowa estetyka

Program cyfrowej technologii Digital Smile Design stworzył brazylijski dentysta Christian Coachman. Zauważył on, że nawet najlepsi eksperci miewają problem z dobraniem metod leczenia i efektów estetycznych.

DSD umożliwia przygotowanie wizualnego planu leczenia.

Podczas konsultacji wykonuje się serię zdjęć i filmów twarzy. Potem dentysta wirtualnie projektuje uzębienie, zgodne z oczekiwaniami pacjenta.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Badania naukowe potwierdzają, że minuta śmiechu wydłuża życie o 10 minut. Niestety, wiele osób czuje dyskomfort związany z brakami w uzębieniu lub innymi problemami stomatologicznymi. Jak się z tym... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.