Reklama
  • Poniedziałek, 7 listopada 2016 (15:05)

    Kiedy dziąsła zaczynają chorować

Stają się obrzmiałe, rozpulchnione, blade lub ciemnoróżowe. Są też wrażliwe na dotyk i mogą krwawić np. podczas jedzenia. Sprawdź, co wtedy pomoże.

Reklama

Płukanki: jakie szybko przyniosą ulgę przy dolegliwościach

Wszystkie o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym, ściągającym i osłaniającym. Możesz stosować je nawet kilka razy dziennie, za każdym razem przez kilka minut.

Najlepiej rób to po posiłku (gdy wiesz, że w najbliższym czasie nie będziesz jadła ani piła) i zawsze po wcześniejszym umyciu oraz wynitkowaniu zębów.

Z goździków: Kilka sztuk suszonych goździków zalej filiżanką wrzątku na 5–10 min; przecedź. Możesz też żuć goździki.

Z macierzanki: 5 łyżek suszonego ziela zalej 2 szklankami wrzątku i zaparzaj pod przykryciem 10 min; przecedź.

Z mięty: 1 łyżkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku i trzymaj pod przykryciem 10 min; przecedź.

Z nagietka: 4 łyżki płatków zalej szklanką zimnej wody i gotuj na wolnym ogniu (nie doprowadzając do wrzenia) 20 min; przecedź.

Z rumianku: 2 łyżki suszonych kwiatów zalej w słoiku szklanką spirytusu i odstaw na 14 dni, a następnie przecedź. 1–2 łyżeczki nalewki rozpuść każdorazowo w szklance wody.

Z szałwii: 2 łyżki suszonych liści zalej szklanką wrzącej wody, przykryj na 10 minut, przecedź.

Z tymianku: 1 łyżkę suszonego ziela zaparzaj pod przykryciem 10 min; przecedź.

Z ziołowej mieszanki: Zmieszaj: 100 g suszonego kłącza wężownika, po 50 g suszonej kory dębu, liści orzecha włoskiego i liści szałwii oraz po 20 g ziela dziurawca i ziela macierzanki. 2 łyżki mieszanki zalej szklanką ciepłej wody na godzinę; powoli ogrzewaj do wrzenia i odstaw na 10 min; przecedź.

Na fotelu: co jest konieczne

W pierwszej kolejności trzeba usunąć płytkę nazębną, która doprowadziła do stanu zapalnego, puchnięcia i obniżania się dziąseł. Jeśli choroba jest mało rozwinięta, lekarz stosuje tzw. scalling (ręczny lub ultradźwiękowy). Dzięki temu zabiegowi można usunąć zarówno płytkę nad-, jak i poddziąsłową.

Przy ciężkim stanie zapalnym i zaleganiu płytki nazębnej głęboko pod dziąsłem niezbędny może być tzw. kiretaż (czyli zabieg w obrębie kieszonek dziąsłowych).

Możliwa jest jego refundacja (jeśli to tzw. kiretaż zamknięty i w obrębie 1/4 uzębienia). Niekiedy łączy się go z antybiotykoterapią (lekami do łykania lub wsmarowywania).

Dodatkowe zalecenia: jakie szybko pomogą

Koniecznie popraw codzienną higienę! Najważniejsze zasady:

- myj zęby w taki sposób, jakbyś zmiatała z nich resztki jedzenia i bakterie;

- zaczynaj od strony dziąseł ku brzegom zębów;

- na szczotkowanie poświęcaj min. 2 minuty;

- używaj szczoteczki o miękkim włosiu i niedużej główce (najlepiej usuwa płytkę nazębną);

- wymieniaj ją co 2 miesiące;

- nitkuj przestrzenie międzyzębowe;

- używaj płynów do higieny jamy ustnej.

Nawet gdy dziąsła krwawią, nie rezygnuj ze szczotkowania zębów. Dzięki temu poprawiasz ukrwienie tkanek i ich miejscową odporność.

Dieta też działa...

Gdy masz chore dziąsła, jedz dużo surowych warzyw – pomagają pozbyć się osadu z zębów, masują dziąsła i dostarczają przeciwzapalnych witamin.

Najlepsze są: marchewka, kalarepa, kapusta.

Po wyleczeniu

Zyskujesz nie tylko lepsze samopoczucie i ładniejszy uśmiech, ale także... stawy bardziej odporne na schorzenia oraz zdrowszy układ krążenia.

Udowodniono bowiem, że nieleczone choroby przyzębia zwiększają ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów, a także miażdżycy.

Naj

Zobacz również

  • Zmiany hormonalne po 50 r. ż. powodują m.in. suchość w ustach. A zmniejszona produkcja neutralizującej kwasy śliny prowadzi do stanów zapalnych dziąseł. Ich kondycję pogarszają też niektóre... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.