Reklama
  • Wtorek, 28 lutego (11:05)

    Jak uzupełnić braki w uzębieniu

Badania naukowe potwierdzają, że minuta śmiechu wydłuża życie o 10 minut. Niestety, wiele osób czuje dyskomfort związany z brakami w uzębieniu lub innymi problemami stomatologicznymi. Jak się z tym uporać, podpowiada dr Katarzyna Moreno z warszawskiej kliniki Moreno.

Pielęgnacja jamy ustnej polega na stosowaniu odpowiednio dobranej pasty, szczotki, nitki oraz płukanki. Taki komplet powinien mieć każdy z nas! Zęby należy szczotkować minimum 2 razy dziennie, a szczoteczkę wymieniać co trzy miesiące. Jeśli masz np. zęby wrażliwe, używaj pasty, która jest do nich przeznaczona.

Reklama

Niezwykle ważne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, ponieważ są to miejsca, których szczoteczka dokładnie nie wyczyści. Płukanki są uzupełnieniem codziennej profilaktyki. Dzięki niej możemy dłużej cieszyć się włas nymi zębami. A co zrobić, jeśli ich zabraknie?

Pojedyncze braki

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zabiegi uzupełniania brakujących zębów jedynie wówczas, gdy ich liczba to nie mniej niż 5 i nie więcej niż 8 w jednym łuku, nie wliczając w to trzecich zębów trzonowych. Pamiętajmy jednak, że nawet pojedyncze luki w uzębieniu mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Nasz układ stomatognatyczny (narząd żucia) ma charakter dynamiczny i w szybkim tempie będzie dążył do zakrycia wolnej przestrzeni powstałej w momencie utraty zęba. Dodatkowo nieprawidłowo ułożone zęby są bardziej narażone na niszczenie, próchnicę oraz kolejne ubytki.

Dlatego już przy utracie jedne go zęba warto wybrać się do prywatnej kliniki stomatologicznej, by tym samym uniknąć wysokich kosztów związanych z następstwami utraty kolejnych. Tam do wyboru mamy zabiegi uzupełnienia braków przy pomocy mostów, protez oraz implantów.

Nowa szczęka

Z problemem braku całego uzębienia możemy poradzić sobie na dwa sposoby. Jednym z nich są protezy całkowite. Wykonywane są one z akrylu bądź poliamidów. Istnieje również możliwość odbudowy braków w uzębieniu za pomocą koron porcelanowych (mostów). Metoda ta to forma uzupełnienia stałego.

Ze środków NFZ finansowana jest tylko proteza z różowego akrylu, która jest jednym z mniej estetycznych i wygodnych rozwiązań. Wybór protezy zależy również od dostępnych dla nas środków finansowych oraz pożądanego efektu.

Tak jak w przypadku protez częściowych, protezę całkowitą możemy bezpłatnie naprawić raz na 2 lata oraz wymienić co 5 lat. Ze względu na długi czas oczekiwania na wizytę stomatologiczną oraz możliwą konieczność leczenia doraźnego warto wpisać się do kolejki dużo wcześniej.

W leczeniu prywatnym do wyboru mamy dwa sposoby. Pierwsza to proteza „all on 4” – szczęka złożona z 4 implantów. Jest to bardzo wygodna metoda niewymagająca od pacjenta wyjmowania oraz uzupełniania protezy.

Drugim rozwiązaniem są poliamidowe protezy całkowite. Zapewniają one wysoki komfort dla pacjenta oraz najwyższą jakość materiałów. Koszt takiej protezy to wydatek rzędu 1500-2000 zł. Na szczęście w dobrych klinikach stomatologicznych istnieje możliwość rozłożenia kosztów na dogodne dla nas raty.

KM

Ważne!

Jeśli chcesz mieć piękne zęby i zdrowe dziąsła, musisz wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające koenzym Q10. Znajdziesz go w rybach, olejach, szpinaku i produktach z pełnego ziarna. Niezbędna jest także wit. E, zawarta w warzywach liściastych oraz orzechach.

Od razu bielsze zęby

Darmowym oraz bezpiecznym rozwiązaniem dla jaśniejszego uśmiechu jest bezpłatny zabieg oferowany przez NFZ.

Skaling polega na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się głównie w okolicach szyjek zębowych.

Jeszcze lepsze rezultaty da nam kompleksowy zabieg czyszczenia zębów – skaling wraz z piaskowaniem i polerowaniem.

Piaskowanie polega na oczyszczeniu zębów przy pomocy wody, sody i powietrza pod ciśnieniem, które precyzyjnie oczyści zęby z osadu. W prywatnym gabinecie to koszt ok. 120-150 zł.

Kurier TV

Zobacz również

  • Dbasz o siebie, pijesz tran, chodzisz na spacery, a mimo to się przeziębiasz? Odporność jest powiązana także ze stanem zębów! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.