Reklama
  • Wtorek, 12 marca 2013 (13:03)

    Jak uratować złamany ząb

Jeżeli nie dojdzie do uszkodzenia miazgi, na ocalałej części można odbudować ząb w poprzednim kształcie

Panie doktorze, jestem załamana – pani Dominika (35 l.) naprawdę wyglądała na przybitą. – Przez swoją głupotę straciłam ząb. Proszę zobaczyć, nie mam pół przedniej trójki. Wyglądam okropnie. Co teraz będzie?

Reklama

– Będzie dobrze. Proszę powiedzieć, jak to się stało. – Mam taki zwyczaj, że czasem zamiast nożyczek używam… zębów. Mąż wiele razy mnie przestrzegał, że któregoś dnia to się źle skończy. I tak się właśnie stało. Dzisiaj rano chciałam włożyć nowe rękawiczki. Były spięte grubą żyłką. Próbowałam ją przegryźć, no i stało się: ząb przegrał starcie z twardym plastikiem...

– To rzeczywiście nierozsądne. Niestety, wiele osób tak robi. Są tacy, którzy otwierają zębami tekturowe i plastikowe opakowania, a nawet butelki z kapslami. Mądrzeją dopiero po szkodzie...

– Ale dlaczego ten ząb akurat teraz się ułamał?

– Miał prawo, nawet zdrowy ząb może nie wytrzymać takiej siły nacisku. Czasem na zębie są pęknięcia, które czynią go podatnym na złamanie. Niektóre są niewidoczne nawet na zdjęciach RTG. Dają jednak o sobie znać bólem przy nagryzaniu, nadwrażliwością na zimne, gorące czy słodkie pokarmy i płyny. A także bólem przy wciąganiu powietrza. Pani ząb był już osłabiony przez próchnicę. Ułamał się tuż nad uzupełnieniem. Na szczęście nie został uszkodzony jego nerw, czyli miazga. Ma pani może ze sobą ułamany fragment zęba?

– A tu pana zaskoczę: mam. Czy to się da przykleić?

– Nie, ale ten kawałek przyda się przy rekonstrukcji zęba. Ułatwi dobór koloru kompozytu, z którego odbuduję ząb. Ładnie go opracuję i wypoleruję. Proszę tylko pamiętać, że składniki kompozytów z czasem mogą się przebarwiać. Dlatego taką rekonstrukcję trzeba wymieniać co kilka lat.

– A jak długo potrwa ta odbudowa? Krępuje mnie chodzenie z taką szczerbą.

– Za 20 minut, może godzinę, będzie miała pani ząb jak nowy.

– Myślałam, że to nie skończy się na jednej wizycie...

– Kiedy pęka cały ząb (szkliwo i zębina) i dochodzi do uszkodzenia miazgi, odbudowa za pomocą typowego wypełnienia kompozytowego jest niemożliwa. Konieczny jest najpierw RTG zęba i leczenie kanałowe. Następnie złamany ząb odbudowuje się za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego (sztyftu z włókna szklanego) i korony protetycznej. To wszystko wymaga średnio 3 wizyt. Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, gdy złamanie zęba nie pozwala na jego zachowanie. Wtedy należy go usunąć. Brak zęba można potem uzupełnić mostem lub implantem.

– Czy przy jedzeniu będę musiała jakoś szczególnie chronić odbudowany ząb?

– Nie, będzie on mocny, ale proszę go używać tylko do gryzienia pokarmów…

WARTO wiedzieć Może licówka

Po odbudowaniu zęba można pokryć jego zewnętrzną powierzchnię porcelanową licówką, czyli cienką ceramiczną nakładką o starannie dobranym kolorze. To bardzo estetyczne i trwałe rozwiązanie, ale dość kosztowne (cena: 700-1600 zł).

Doktor Michał Pelc, stomatolog

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:Nie | ząb | rtg | Panie | M.I.A.

Zobacz również

  • Jeśli ząb zaczyna boleć, a na wizytę u dentysty musimy poczekać, warto wypróbować sposoby medycyny ludowej, które ulżą w cierpieniu! ■ Zastosuj masaż… dłoni: kolistymi ruchami przez 10 min masuj... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.