Reklama
  • Poniedziałek, 26 grudnia 2016 (08:00)

    Jak przyzwyczaić się do protezy zębowej?

Siedemdziesięcioletnia pani Halina zgłosiła się do moje go gabinetu kilka tygodni po dopasowaniu nowej protezy górnej szczęki. Skarżyła się na ból dziąsła.

Reklama

Dolegliwości wystąpiły już po kilku dniach jej używania, ale początkowo było to tylko lekkie pieczenie po całym dniu noszenia. Później ból utrzymywał się parę godzin po zdjęciu protezy. Pacjentka myślała jednak, że to kwestia przyzwyczajenia i że dyskomfort minie.

Zauważyłam, że dziąsło pod protezą jest zaczerwienione i obrzęknięte. Skorygowałam więc protezę w miejscu, w którym je drażniła. Zaleciłam też żel do jego smarowania. Poprosiłam pacjentkę, aby na razie nie nosiła protezy cały dzień.

Powszechny problem

Nawet najlepiej dopasowana proteza zębowa to ciało obce w jamie ustnej. Zawsze ulega ona drobnym przesunięciom i ociera śluzówkę. Może to prowadzić do stanu zapalnego dziąsła. Problemem bywa też odruch wymiotny po założeniu protezy. Jak sobie z tym radzić?

Pamiętaj, że...

Najważniejszą rzeczą jest dobre dopasowanie protezy. Przedtem konieczna bywa niekiedy plastyka wyrostka zębodołowego.

Jeśli jest to możliwe, lepiej pozostawić ostatnie zęby dolne – proteza będzie lepiej się trzymać. Jeśli protezowania wymagają obie szczęki, najlepiej obie protezy wykonać jednocześnie – będą lepiej do siebie pasowały.

W początkowym okresie nie noś protezy przez cały dzień. Zdejmuj ją, aby dać odpocząć dziąsłom. Zawsze zdejmuj ją na noc! Nadmierne ślinienie się jako reakcja na obce ciało z czasem ustąpi.

Przy ucisku lub bolesności jak najszybciej zgłoś się do stomatologa, aby skorygował wkładkę. Zwłoka może doprowadzić do powstania ranek i stanów zapalnych.

Załóż protezę przynajmniej na 2 godziny przed wizytą kontrolną, aby dentysta zobaczył, w którym miejscu najmocniej drażni dziąsło.

Przy otarciu dziąseł lub powstaniu odleżyn protezowych zastosuj żel kojąco-regenerujący.

Ćwicz przysysanie protezy górnej do szczęki, a język i mięśnie policzków – do utrzymania dolnej. Wymaga to trochę czasu, ale zapewnia większą jej stabilność.

Przyczepność protezy znacznie poprawi krem mocujący. Poproś stomatologa, aby pokazał ci, w jaki sposób należy go stosować.

Jak się przyzwyczaić?

Co robić, by jak najszybciej przezwyciężyć pierwsze problemy z protezą zębową?

Ćwicz jak najczęściej głośne mówienie z protezą – poprzez czytanie na głos, rozmowę z rodziną i przyjaciółmi.

Przez pierwsze tygodnie jedz pokarmy o miękkiej konsystencji, rozdrobnione, łat- we do przeżuwania. Unikaj twardych, takich jak jabłka, orzechy, bułeczki oraz gumy do żucia i innych „wyciągaczy” plomb.

Podczas jedzenia staraj się równomiernie obciążać szczęki. Nie nadgryzaj kęsów pokarmu przednimi zębami, aby zapobiec zsuwaniu się tylnej części protezy.

Zachowuj się naturalnie i swobodnie. Już niedługo będziesz normalnie gryźć, śmiać się i cieszyć atrakcyjnym wyglądem!

Zadbaj o higienę

Na protezie, jak na szkliwie zę bów, tworzy się płytka bakteryjna. Szczególnie korzystne warunki do rozwoju bakterii i grzybów są pod protezą górną. Dlatego:

Po każdym większym posiłku wyjmij protezę i usuń z niej resztki pokarmu.

Wyczyść protezę szczoteczką do zębów, stosując pastę do protez. Zwykła pasta działa jak papier ścierny, szczególnie w przypadku protez akrylowych.

Jeśli nie masz takiej możliwości, przepłucz protezę wodą.

Co jakiś czas dezynfekuj protezę aktywnymi środkami czyszczącymi.

Nie zostawiaj protezy na noc w wodzie. Czystą i suchą przechowuj w szczelnym pojemniku.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Zmiany hormonalne po 50 r. ż. powodują m.in. suchość w ustach. A zmniejszona produkcja neutralizującej kwasy śliny prowadzi do stanów zapalnych dziąseł. Ich kondycję pogarszają też niektóre... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.