Reklama
  • Piątek, 20 maja 2016 (15:05)

    Jak leczyć afty?

Często robią mi się afty w buzi, chyba za często. Zwłaszcza teraz, na przedwiośniu. Wiem, jak można je leczyć, ale czy można im jakoś zapobiec? Czy powinnam np. zmieniać częściej szczoteczkę do zębów? Robię to raz w miesiącu. Dominika z Legnicy.

Skłonność do aft ma podłoże genetyczne. Ale dużą rolę odgrywają też przyzwyczajenia. Afty często pojawiają się u osób, które np. gryzą wewnętrzną stronę policzków, wkładają do ust palce, zbyt agresywnie myją zęby.

Reklama

Zapalenie jamy ustnej typu aftowego wywołują też niedopasowane korony i mosty oraz plomby o ostrych krawędziach.

Jeśli jednak problem zaostrza się teraz, to przyczyną może być też nieprawidłowa dieta – niedobór witamin, zwłaszcza B12, kwasu foliowego i żelaza. Aby wyleczyć nadżerki, należy zastosować miejscowo żele lecznicze z kwasem hialuronowym, płukać jamę ustną np. szałwią i zmienić dietę.

Warto jeść ryby i warzywa. Kiszona kapusta i ziemniaki dają wit. C, która ułatwi wchłanianie żelaza, a warzywa liściaste są źródłem kwasu foliowego.

Lek. stomatolog Marcin Łyżwa

Świat & Ludzie
Więcej na temat:afty | Legnica | marcin | warto | zapalenie

Zobacz również

  • Wiadomo, podstawą jest właściwa higiena czyli: mycie przynajmniej 2 razy dziennie, używanie nici dentystycznej i stosowanie specjalnej płukanki. Do tego przynajmniej raz na 6 miesięcy... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.