Reklama
  • Wtorek, 28 lutego (13:00)

    Jak dbać o zęby, by się nie psuły

Zacznij rok od wizyty u dentysty i ciesz się z pięknego uśmiechu. Co warto dla siebie zrobić, wyjaśnia dr Katarzyna Moreno z warszawskiej Kliniki Moreno.

Przede wszystkim należy zadbać o to, by mieć komplet zębów. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zabiegi uzupełniania brakujących sztuk jedynie wówczas, gdy ich liczba to nie mniej niż 5 i nie więcej niż 8 w jednym łuku, nie wliczając w to trzecich zębów trzonowych.

Reklama

Pamiętajmy jednak, że nawet pojedyncze luki w uzębieniu mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Nasz układ stomatognatyczny (narząd żucia) ma charakter dynamiczny i w szybkim tempie będzie dążył do zakrycia wolnej przestrzeni powstałej w momencie utraty zęba.

Dodatkowo nieprawidłowo ułożone zęby są bardziej na rażone na niszczenie, próchnicę oraz kolejne ubytki. Dlatego już przy utracie jednego zęba warto wybrać się do prywatnej kliniki stomatologicznej, by tym samym uniknąć wysokich kosztów związanych z następstwami utraty kolejnych.

Tam do wyboru mamy za- biegi uzupełnienia braków przy pomocy mostów, protez, jak również implantów.

Z problemem braku całego uzębienia możemy poradzić sobie na dwa sposoby. Jednym z nich są protezy całkowite. Wykonywane są one z akrylu bądź poliamidów. Istnieje również możliwość odbudowy braków w uzębieniu za pomocą koron porcelanowych (mostów). Metoda ta to forma uzupełnienia stałego.

Ze środków NFZ finansowana jest tylko proteza z różowego akrylu, która jest jednym z mniej estetycznych i wygodnych rozwiązań. Wybór protezy zależy również od dostępnych dla nas środków finansowych oraz pożądanego efektu. Tak jak w przypadku protez częściowych, protezę całkowitą możemy bezpłatnie napra- wić raz na 2 lata oraz wymienić co 5 lat.

Ze względu na długi czas oczekiwania na wizytę oraz możliwą konieczność leczenia doraźnego warto wpisać się do kolejki dużo wcześniej. W leczeniu prywatnym do wyboru mamy dwa sposoby. Pierwsza to proteza „all on 4” – szczęka złożona z 4 implantów. Jest to wygodna metoda niewymagająca od pacjenta wyjmowania oraz uzupełniania protezy.

Drugim rozwiązaniem są poliamidowe protezy całkowite. Zapewniają one wysoki komfort dla pacjenta i najwyższą jakość materiałów. Koszt takiej protezy to wydatek rzędu 1500-2000 zł. Na szczęście w dobrych klinikach istnieje możliwość rozłożenia kosztów na raty.

KM

Jeszcze piękniejsze zęby

Darmowym oraz bezpiecznym rozwiązaniem dla jaśniejszego uśmiechu jest bezpłatny zabieg oferowany przez NFZ. Skaling polega na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się głównie w okolicach szyjek zębowych.

Jeszcze lepsze rezultaty da nam kompleksowy zabieg czyszczenia zębów – skaling wraz z piaskowaniem i polerowaniem. Piaskowanie polega na oczyszczeniu zębów przy pomocy wody, sody i powietrza pod ciśnieniem, które precyzyjnie oczyści zęby z osadu.

W prywatnym gabinecie to koszt ok. 120-150 zł.

Telemax

Zobacz również

  • Pojawiają się zwykle, gdy kończymy 16-25 lat. Nazywane są zębami mądrości, ale czy faktycznie dodają nam inteligencji – tego nie wiadomo... Pewne jest, że są pozostałością po naszych dawnych... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.