Reklama
  • Środa, 30 listopada 2016 (08:05)

    Jak dbać o zęby, by były białe i zdrowe

białe, zdrowe zęby sprawiają, że nasza twarz staje się bardziej promienna. jak o nie dbać?

Reklama

Przeciętny dorosły Polak ma aż kilkanaście zębów dotkniętych próchnicą. Najczęściej jest to skutek zaniedbań lub niewłaściwej pielęgnacji.  

Czym skorupka...

Dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej warto wpajać dzieciom od najmłodszych lat. Już pierwsze mleczne ząbki powinno przemywać się samą wodą za pomocą specjalnych silikonowych szczoteczek nakładanych na palec.

Potem należy wprowadzić szczoteczki o miękkim włosiu i wielkości dopasowanej do zębów dziecka oraz specjalne pasty dla maluchów. Nie powinniśmy zwlekać z pierwszą wizytą u stomatologa do czasu, aż pojawią się oznaki próchnicy.

Jeśli konieczne będzie borowanie, dziecko może zacząć bać się dentysty. Najlepiej szybko wybrać się na pierwszą wizytę, podczas której nasza pociecha spokojnie i bez stresu zapozna się ze stomatologiem oraz zwiedzi jego gabinet.

Pamiętajmy, że jeśli nie wyleczymy próchnicy w mleczakach, może ona zaatakować również stałe zęby.

Kompleksowa higiena

Przez lata dentyści zalecali, by myć zęby dwa razy dziennie po dwie minuty. Teraz jednak coraz częściej radzą, by kontynuować szczotkowanie, jeśli czujemy, że zęby nie są właściwie doczyszczone. Włosie szczoteczki nie powinno być zbyt twarde ani miękkie.

Bardzo ważne jest usunięcie bakterii nie tylko z zębów, ale też z języka. Nie zapominajmy też o nitce dentystycznej, dzięki której można usunąć resztki jedzenia, które utkwiły w przestrzeniach międzyzębowych.

W ich pozbyciu się może nam także pomóc płyn do płukania. Podczas higieny jamy ustnej często skupiamy się na zębach, zapominając o dziąsłach. Tymczasem jeśli dojdzie do ich podrażnienia lub krwawienia, trzeba sięgnąć po specjalne płukanki i żele, które łagodzą dolegliwości i działają przeciwbakteryjnie.

Regularność to podstawa

Niektórzy unikają dentysty i odwiedzają go dopiero wtedy, gdy zmusi ich do tego ból lub uszkodzenie zęba czy wypełnienia. Tymczasem powinniśmy chodzić na wizyty kontrolne co 3-6 miesięcy, w zależności od stanu naszego uzębienia.

Brak bólu nie może być wyznacznikiem, ponieważ często próchnica rozwija się praktycznie niezauważona i nie odczuwa się żadnych dolegliwości. Dlatego warto też wykonać zdjęcie rentgenowskie calej szczęki (pantomogram), dzięki któremu można szybciej rozpocząć leczenie ubytków.

akw

Świat Seriali

Zobacz również

  • Zmiany hormonalne po 50 r. ż. powodują m.in. suchość w ustach. A zmniejszona produkcja neutralizującej kwasy śliny prowadzi do stanów zapalnych dziąseł. Ich kondycję pogarszają też niektóre... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.