Reklama
  • Czwartek, 23 lutego (10:00)

    Jak bezpiecznie usuwać plomby z amalgamatu

Od lat mam w dolnych zębach trzonowych plomby z amalgamatu. Powinnam je wymienić, bo podobno emitują opary rtę ci. Ostatnio jednak przeczytałam, że w cza sie ich usuwania rtęć też może przedostać się do organizmu. To prawda? Inka z Łodzi .

Odpowiada: Wanda Połeć, stomatolog. Amalgamaty są wy jątkowo twarde i odporne na ścieranie. Dlatego tak chętnie stosowane były do niedawna jako materiał do wypełnień ubytków w zębach trzonowych. Jednak – jak dziś wiadomo – uwalniająca się z nich rtęć kumuluje się w tkankach, powodując alergie, zwiększając ryzyko chorób neurologicznych i autoagresywnych.

Norwegia, Szwecja i Dania już w 2008 roku zrezygnowały z amalgamatu, a od 1 lipca 2018 roku nie będzie można go stosować we wszystkich państwach UE u kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz u dzieci do 16. r.ż.

Reklama

Usuwanie takich wypełnień lepiej po wierzyć stomatologowi z dużym doświadczeniem. Podczas zabiegu powinien sto sować specjalne urządzenia zasysające.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jeśli ząb zaczyna boleć, a na wizytę u dentysty musimy poczekać, warto wypróbować sposoby medycyny ludowej, które ulżą w cierpieniu! ■ Zastosuj masaż… dłoni: kolistymi ruchami przez 10 min masuj... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.