Reklama
  • Środa, 20 lipca 2016 (11:05)

    Gdy dziecko boli ząb

Moja czteroletnia córeczka od kilku dni skarży się na ból zęba. Nigdy nie była jeszcze u dentysty. Boję się, czy wytrzyma tych parę chwil na dentystycznym fotelu, by mógł zbadać ją lekarz. Takie badanie bywa przecież bolesne. Co robić? Maja z Gliwic.

Odpowiada Marta Król, stomatolog: Coraz więcej gabinetów stomatologicznych dysponuje aparaturą do laserowej diagnostyki próchnicy, wykorzystującą metodę fluoroscencji, tj. pomiaru widma światła laserowego pochłanianego i odbijanego przez tkanki zębów.

Reklama

Pacjent razem z lekarzem obserwuje je na ekranie urządzenia. Dzięki metodzie bezboleśnie rozpoznać można próchnicę – w początkowej fazie, na powierzchni stycznej zęba, gdy zmiany ukryte są pod nienaruszoną powierzchnią szkliwa.

Badanie zaleca się dzieciom, bo eliminuje konieczność narażania ich na promie- nie RTG i naruszanie szkliwa zgłębnikiem. A wcześnie wykryte zmiany, zamiast usuwać borowaniem, wyleczyć można ozonoterapią lub remineralizować fluorem.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Badania naukowe potwierdzają, że minuta śmiechu wydłuża życie o 10 minut. Niestety, wiele osób czuje dyskomfort związany z brakami w uzębieniu lub innymi problemami stomatologicznymi. Jak się z tym... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.