Reklama
  • Poniedziałek, 24 października 2016 (11:00)

    Co robić, by mieć bielsze zęby

Niedrogie i skuteczne sposoby ich wybielania.

Obalamy mity

1 Wybielanie zębów nie boli. Niezbyt przyjemne jest już samo przygotowanie zębów do wybielania, czyli usuwanie kamienia i piaskowanie. Nakładanie żelu czy wkładanie szyn z żelem także wiąże się dyskomfortem. Ból może przyjść po wybielaniu – zęby pod wpływem kontaktu z substancjami wybielającymi stają się nadwrażliwe. Ta nadwrażliwość trwa ok. 2 tygodni. Ulgę przyniesie stosowanie past do zębów wrażliwych.

2 Zabieg ten uszkadza szkliwo. Nie jest to prawda, ale pod warunkiem, że nie nadużywa się środków do wybielania. A zatem, np. nie łączy się mycia zębów pastą wybielającą ze stosowaniem pasków wybielających. Taka nadgorliwość może nie tylko uszkodzić szkliwo, ale i podrażnić dziąsła.

Reklama

3 Wszystkie zęby można wybielić. Na wybielanie najbardziej podatne są zęby o odcieniu żółtym. Te o szarym, brązowym lub z dużymi przebarwieniami (np. po kuracji tetracykliną) mogą wybielić się nierównomiernie. Jeśli istnieje takie prawdopodobieństwo, lepiej skorzystać z innej techniki poprawienia wyglądu zębów, np. z licówek lub z nałożenia żywicy kompozytowej.

Zęby wydają się bielsze, gdy mamy opaloną twarz albo gdy pomalujemy usta pomadką w ciemnym kolorze z odrobiną błękitnego pigmentu. A jak sprawić, by zęby były jaśniejsze naprawdę?

Dostępne w drogeriach pasty, wkładki i paski są w stanie wybielić je nawet do 3 stopni, a zabiegi u stomatologa od 4 do 16 stopni w tzw. skali Vita.

Rozjaśnią je, ale nie zmienią ich prawdziwego koloru. Wybielanie polega bowiem na usuwaniu przebarwień i plam powstałych na powierzchni zęba na skutek palenia papierosów, złej diety czy picia zbyt dużej ilości ciemnych napojów.

Dlatego po wybielaniu zębów warto stosować „białą dietę” przez około 14 dni – wykluczyć picie kawy, herbaty, czerwonego wina, kolorowych, ciemnych soków, coli oraz jedzenia produktów mających wyraźnie barwiący kolor. „Farbujące” napoje zastąpmy zieloną herbatą, wodą mineralną, lemoniadą i mlekiem.

Unikajmy takich warzyw jak burak, pomidory, marchewka i owoców, jak jagody czy wiśnie. Jedzmy natomiast jabłka i truskawki – działają wybielająco (zawierają kwas jabłkowy), wapń i fluor, mają właściwości dezynfekujące jamę ustną. Przez dwa tygodnie wzbogaćmy swoją dietę o nabiał, ryż, kaszę, mięso drobiowe i białe warzywa.

Od wybielania zębów można się uzależnić. Zaburzenie to nosi nazwę bleachoreksji

Ma działanie wybielające. Szczotki i pasty usuwają osad i przebarwienia z powierzchni zębów, ale w szczelinach między zębami często pozostają garbniki i resztki jedzenia, co optycznie przyciemnia. Dlatego tak ważne jest nitkowanie.

Szukaj nitek i flosserów (przyrządów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych) zawierających mikroskopijne cząstki ścierniwa krzemionkowego lub pokryte nadtlenkiem wapnia.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Zmiany hormonalne po 50 r. ż. powodują m.in. suchość w ustach. A zmniejszona produkcja neutralizującej kwasy śliny prowadzi do stanów zapalnych dziąseł. Ich kondycję pogarszają też niektóre... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.