Reklama
  • Poniedziałek, 9 stycznia (14:00)

    Ból zębów przy miesiączce

Zwykle na tydzień przed miesiączką doku czają mi zęby i dziąsła dookoła nich. Ból jest promieniujący, trudno więc określić, które dokładnie. W 2–3 dniu krwawienia wszyst ko przechodzi. Czy to możliwe, że dolegliwości związane są z cyklem? Teresa z Kielc .

Odpowiada: Marta Król, lekarz stomatolog. Ból głowy, drażliwość, nerwowość i złe samo poczucie nie są jedy nymi przykrymi obja wami związanymi z miesiączką. Wiele pań skarży się w tym okre sie na ból zębów.

Reklama

Wraz z fazami miesięcznego cyklu wrażliwość na ból u pań się zmienia. Prawdopodobnie wią że się to ze spadkiem stężenia estrogenów na parę dni przed krwa wieniem i obrzmieniem tkanek wskutek zatrzymywania przez nie wody. Jednocześnie kobiecy organizm wydziela mniej „maskujących” ból endorfin.

Jeśli wszystkie zęby są zdrowe, taki ból szybko przechodzi. Może się jednak zdarzyć, że jego przyczyną jest pogłębiający się ubytek próchniczy lub wada zgryzu powodująca nieprawidłowy ucisk na staw skroniowo-żuchwowy. Dlatego nie odkładałabym wizyty u dentysty.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Pojawiają się zwykle, gdy kończymy 16-25 lat. Nazywane są zębami mądrości, ale czy faktycznie dodają nam inteligencji – tego nie wiadomo... Pewne jest, że są pozostałością po naszych dawnych... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.