Reklama
  • Wtorek, 22 listopada 2016 (08:05)

    5 powodów, by dbać o zęby

Znajdujące się w jamie ustnej bakterie mogą być naprawdę groźne! Bez trudu przenoszą się w różne miejsca organizmu. Oto, jak poważne schorzenia czasem wywołują.

Reklama

1. Miażdżyca tętnic i choroba wieńcowa

To skutek wędrowania bakterii z krwią. Przyczepiają się do ścianek tętnic i przyciągają komórki odpornościowe, a przy okazji cząsteczki cholesterolu i białek. Tworzą się blaszki miażdżycowe.

Uwaga! Takie zmiany dodatkowo przyspiesza m.in. palenie tytoniu.

2. Zapalenie oskrzeli lub płuc

Okazuje się, że drobnoustroje, które mamy na zębach, mogą być przez nas też... częściowo wdychane. Razem z powietrzem przedostają się w głąb układu oddechowego i tak samo, jak np. bakterie dwoinki, wywołują stan zapalny.

Uwaga! Bakterie mogą też zaostrzyć objawy przewlekłej obtura cyjnej choroby płuc (POChP).

3. Cukrzyca oraz jej powikłania w kończynach, oczach i nerkach

W tym przypadku zależność jest obustronna. Podwyższony poziom cukru we krwi sprawia, że... ślina jest bardziej słodka i bakterie mają lepsze warunki do rozwoju.

Z drugiej strony wywołane próchnicą choroby przyzębia zwiększają ryzyko powikłań cukrzycy, takich jak angio-, nefro- oraz retinopatia.

Uwaga! Przy cukrzycy najlepiej myć zęby pastą z tzw. triclosanem.

4. Nowotwór trzustki

Zbadano, że osoby, u których występują czynniki ryzyka (np. nadwaga) i równocześnie choroby przyzębia, są bardziej zagrożone niż posiadacze zdrowego uzębienia.

Nie do końca wiado mo, jaki jest tego mechanizm. Badania pokazały jednak, że chorym zębom i dziąsłom towarzyszy wyższy poziom rakotwórczych nitrozamin.

Uwaga! Zrezygnuj z przetworzonej żywności, która jest dodatkowym źródłem nitrozamin.

5. Udar mózgu, zawał serca lub płuca

Lekarze mają coraz więcej dowodów na to, że pochodzące z jamy ustnej nieprzyjazne nam bakterie mogą przyczynić się do tak poważnych stanów, jakimi są udar i zawał.

Kolejną bardzo niebezpieczną umiejętnością drobnoustrojów jest bowiem pobudzanie płytek krwi do sklejania się. To zaś prowadzi do powstawania i powiększania się skrzepów.

Jeśli któryś zrobi się tak duży, że zatka naczynie doprowadzające krew do mózgu, serca lub płuca, jest to groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Uwaga! Aby się przed tym chronić, zadbaj o dietę bogatą w wit. K.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Pojawiają się zwykle, gdy kończymy 16-25 lat. Nazywane są zębami mądrości, ale czy faktycznie dodają nam inteligencji – tego nie wiadomo... Pewne jest, że są pozostałością po naszych dawnych... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.