Uśmiech to bardzo ważny element naszej twarzy, dlatego warto uczynić wszystko, żeby zęby były proste oraz białe. W przypadku, kiedy nie powyrastały one we właściwych miejscach należy jak najszybciej zająć się tym problemem. Można wybrać jeden wśród kilku dostępnych sposobów. Jakie są możliwości?

Dlaczego zęby są krzywe?

Krzywe zęby nie wyglądają dobrze oraz negatywnie wpływają na poczucie własnej wartości. Rodzą dodatkowy problem, gdyż istnieje zdecydowanie większa szansa na wystąpienie próchnicy, ranienia dziąseł oraz policzków, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do wad wymowy.

Kiedy są pokrzywione oraz stłoczone ze sobą, ciężko jest wyczyścić same zęby oraz przestrzenie znajdujące się pomiędzy nimi. Zgryz wpływa także na rysy twarz, a kiedy szczęka znajduje się zbyt bardzo z przodu, albo wręcz przeciwnie – z tyłu, otrzymuje się bardzo nienaturalny wygląd. Krzywe żeby są efektem genetycznych obciążeń. W niektórych przypadkach brakuje miejsca, dlatego zęby nie mają wystarczającej ilości miejsca, co sprawia, że nie ustawiają się właściwie oraz w odpowiednim miejscu. Inna przyczyna krzywienia zębów to mechaniczne uszkodzenie szczęki. Kiedy zęby mleczne zostały utracone zbyt wcześnie, także istnieje duża szansa na to, że stałe zęby będą pozostawiały wiele do życzenia. W związku z wymienionymi powyżej czynnikami można śmiało rzec, iż krzywe zęby to skutek przyczyn środowiskowych oraz genetycznych.

Jak poradzić sobie z problemem krzywych zębów?

W trakcie leczenia krzywych zębów należy skorzystać z zasady, że im szybciej tym lepiej. Pierwsza i najbardziej skuteczna metoda zakłada założenie aparatu ortodontycznego, który musi być dopasowany do wieku oraz potrzeb. Dostępne są zarówno aparaty stałe, jak i modele, które można zdejmować. Wyboru dokonuje się pomiędzy modelami metalowymi, przezroczystymi oraz zakładanymi od wewnętrznej strony zębów. Można skorzystać także z licówek. Określenie to oznacza nakładki na zęby, które przyklejane są przy pomocy odpowiedniego kleju. Korzysta się więc z licówek porcelanowych oraz kompozytowych. Czasem konieczne jest szlifowanie, albo usuwanie zębów. Wszystkie te czynności muszą zostać dopasowane do indywidualnego stanu uzębienia oraz problemu krzywych zębów z którym trzeba się zmierzyć.

W przypadku osób dorosłych istnieje opcja wykonania leczenia operacyjnego. Niektórzy decydują się na mioterapię, która oznacza trenowanie mięśni mimicznych oraz narządów używanych do przeżuwania. Jednakże to metoda skuteczna tylko i wyłącznie w przypadku dzieci oraz osób młodych, gdyż w dorosłym wieku zęby są już zbyt sztywno ułożone i nie da się ich w taki sposób poruszyć.