Zdrowe dziąsła nie powinny krwawić, nawet podczas mycia zębów czy jedzenia twardych produktów spożywczych. Jeśli jednak pojawia się krwawienie dziąseł, należy poszukać przyczyn tego stanu. Zaniedbany problem prowadzi do odczuwania bólu, rozwoju paradontozy, w najgorszym przypadku wypadania zębów.

Przyczyny krwawienia dziąseł

Przyczyny krwawienia dziąseł mogą być rozmaite. Często jest to problem wynikający z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Ślina wraz z resztkami pokarmowymi odkłada się w postaci płytki bakteryjnej na zębach. Gdy nie jest regularnie i prawidłowo usuwana, przekształca się w kamień nazębny, ten z czasem może obejmować już nie tylko zęby, ale i przestrzenie między zębowe oraz dziąsła. Dochodzi do nadwrażliwości, a podczas szczotkowania zębów pojawia się krew.

Krwawienie dziąseł może być ponadto związane z anemią, niedoborami witaminy K i C. W takich sytuacjach konieczna jest zmiana jadłospisu, by dostarczyć organizmowi brakujących witamin. Można sięgnąć ponadto po preparaty z zawartością witaminy C lub witaminy K, aby uzupełnić niedobory i ograniczyć krwawienie.

Dziąsła mogą krwawić podczas szczotkowania u kobiet będących w ciąży. Jest to związane z burzą hormonów, z jaką zmaga się organizm, a konkretnie z działaniem progesteronu. Krwawienie dziąseł w ciąży odczuwane jest głównie między 2 a 8 miesiącem ciąży. Wskazany hormon powoduje, że dziąsła stają się przerośnięte, bardziej tkliwe i wrażliwe na zmiany temperatury, dlatego mogą krwawić podczas szczotkowania zębów.

Specjalistyczne pasty na krwawiące dziąsła

Choć przyczyny krwawienia dziąseł mogą być rozmaite, poza uzupełnianiem niedoborów witaminowych, prawidłową pielęgnacją jamy ustnej, warto wybrać również specjalistyczne pasty do zębów. W ich składzie można znaleźć substancje, takie jak mleczan glinu czy korę dębu, odpowiedzialne za działanie ściągające i ochronne względem dziąseł. Chlorheksydyna działa bakteriostatycznie, za to alantoina regeneruje.

Krwi widocznej podczas szczotkowania zębów nie można lekceważyć, bo błahy objaw może się okazać poważnym problemem zdrowotnym.