W każdej drogerii i aptece jest spory wybór różnego rodzaju szczoteczek do zębów. Elektryczne, zwykłe, soniczne, z miękkim lub twardym włosiem, a oprócz tego mienią się feerią barw i mają ciekawe dodatki. Która z nich będzie najlepsza właśnie dla ciebie?

Na co zwracać uwagę, wybierając szczoteczkę?

Przede wszystkim ważny jest stopień twardości szczoteczki do zębów. Osoby mające twarde szkliwo i zdrowe zęby oraz dziąsła mogą stosować szczoteczki z twardym włosiem, dzięki czemu dobrze oczyszczą, żeby z zanieczyszczeń. Całkiem inaczej sprawa wygląda u tych, których stan uzębienia wygląda trochę gorzej – jest sporo plomb, a szkliwo kruche, nadlewane. Tak samo nie powinno się stosować szczoteczek do zębów z twardym włosiem przy krwawiących dziąsłach i przy odsłoniętych szyjkach zębowych. Natomiast szczoteczka do zębów dla dzieci powinna mieć delikatniejsze włosie, ponieważ kości malucha nie są jeszcze dostatecznie twarde. Dla dzieci liczą się także walory wizualne, dzięki którym czynność mycia zębów nie jest dla nich taka straszna. Szczoteczka do zębów świecąca, kolorowa, z postaciami bajkowymi itp. będzie dla nich skutecznym wabikiem.

Szczoteczka do zębów – tradycyjna czy elektryczna?

Wciąż najczęściej kupowane są szczoteczki tradycyjne. Składają się tylko z trzech elementów – główki, szyjki i rączki, nie wymagają podłączenia do prądu. Można zabrać je ze sobą nawet do najmniejszego o bagażu i często wymieniać, bo ich cena jest naprawdę niska. Oprócz ww. stopnia twardości włosia należy zwracać uwagę na średnicę główki i liczbę włókien. Niektóre szczoteczki do zębów mają specjalne nakładki gumowe na główkach, dzięki którym podczas mycia można czyścic dziąsła i język. Warto też dopłacić  parę groszy i wybrać szczoteczkę z giętką, elastyczną szyjką, odginającą się pod wpływem ruchów ręki. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu dostęp do zębów trzonowych jest ułatwiony. Tak samo zwróć uwagę na rączkę, która powinna być podgumowana, aby uchwyt ręki był pewny. Co ważne, włosie szczoteczek do zębów ścięte piramidalnie lepiej czyści przestrzenie miedzyzębowe. Gumowe wypustki umieszczane w środku i na bokach szczoteczki polerują zęby lub masują dziąsła.

Szczoteczki elektryczne

Wiele osób używa  tego rodzaju szczoteczki do zębów i nie zmieniłoby jej na żadną inną. Są na pewno droższe, ale lepiej czyszczą zęby, dokładnie usuwając płytkę bakteryjną. Pracują na bazie eklektycznego silniczka, który ładuje się za pomocą ładowarki indukcyjnej. Elektryczna szczoteczka do zębów wykonuje ruchy oscylacyjno-obrotowe, co zapewnia perfekcyjne mycie zębów i przestrzeni międzyzębowych. Niektóre z tego typu szczoteczek pulsują po 30  minutach mycia, dzięki czemu można precyzyjne określić czas szczotkowania. Przy większym nacisku na szkliwo zmniejsza się siła nacisku, co jest możliwe dzięki wbudowanemu czujnikowi. Elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci mogą być wzbogacone o przeróżne funkcje, które będą skutecznie motywowały malucha do dbania o higienę jamy ustnej.

Szczoteczki soniczne

To zdecydowanie najdroższy wariant szczoteczek do zębów, przeznaczony szczególnie dla osób, mających problemy z krwawiącymi dziąsłami. Perfekcyjnie czyści zęby dzięki tysiącom drgań na minutę. Działa na zasadzie ultradźwięków, czyli fal dźwiękowych, które rozchodząc się w ślinie i wodzie, tworzą liczne bąbelki, docierające do trudno  dostępnych miejsc w jamie ustnej. Szczoteczka soniczna zaopatrzona jest w timer i czujnik nacisku oraz tak samo, jak szczoteczka elektryczna ma wymienne końcówki.

Niezależnie jaka szczoteczkę wybierzesz, najważniejsza jest długość mycia i technika, o czym można poczytać w Internecie i artykułach branżowych. Ważne, aby dbać o higienę jamy ustnej, używając oprócz pasty do zębów  płynów dopukania ust, nitek dentystycznych, irygatorów do zębów oraz żelów z dużą zawartością fluoru.