Mycie zębów u dzieci jest bardzo istotne. Pediatrzy i stomatolodzy alarmują, iż coraz częściej obserwowane jest poważne nasilenie próchnicy u dzieci. Źródeł tych patologii jest bardzo wiele, jednakowoż większości można zapobiegać drogą higieny. To jaka pasta do zębów stosowana jest u dziecka również ma spore znaczenie w przeciwdziałaniu rozwojowi próchnicy.

W jaki sposób dobrać pastę do zębów dla dziecka?

Cóż, sposobów jest wiele. Na pewno nie można stosować u dzieci standardowych past do zębów, które dedykowane są dla osób dorosłych. Wynika to przede wszystkim z faktu, na wyższe stężenia środków czyszczących, które zwyczajnie mogą generować dyskomfort dla dziecka i zniechęcać je skutecznie do regularnego mycia zębów. Istotne jest również to, aby pasta do zębów miała przyjemny smak i nie powodowała żadnych większych dolegliwości w przypadku ewentualnego połknięcia pasty, co przecież zdarzyć się może u dzieciaka bardzo często.

Wybór pasty do zębów powinien być dokonany jak najwcześniej, a higiena jamy ustnej wdrożona od samego początku. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż pozwoli to zapobiega wszelkim problemom stomatologicznym, szczególnie podrażnieniom i zakażeniom śluzówek jamy ustnej, które są bardzo częste u małych dzieci.

Jaka pasta do zębów dla zębów dla dziecka będzie idealna?

Jeśli popatrzymy na ogół dostępnych środków stomatologicznych, wskazać można wiele preparatów dedykowanych do higieny jamy ustnej u dzieci. Na pewno dobrze jest rozpoczynać wdrażanie stosowania pasty do zębów jak najwcześniej. Dziecko już około 6 roku życia powinno być zabrane na wizytę stomatologiczną, która ma charakter adaptacyjny. Dziecko w jej trakcie poznaje gabinet oraz zaznajamia się z tym, jak wygląda leczenie i przeglądy stomatologiczne. Oczywiście wszystko odbywa się w formie niestresującej zabawy.

Pasty do zębów dla dzieci powinny zawierać względnie spore ilości fluoru, co wynika z etapu mineralizacji szkliwa. Unikać bezwzględnie należy past ze składnikami abrazyjnymi i utleniającymi, a więc wszelkich preparatów wybielających. Wskazówką do tego, jaka pasta do zębów będzie idealna może być rekomendacja stomatologa albo kupno jej w aptece, gdzie farmaceuta na pewno pomoże dobrać idealną pastę do zębów dla dziecka w każdym wieku.

Kiedy zacząć szczotkować zęby?

Od samego początku. Szczególnie istotne jest to w przypadku dzieci jeszcze spożywających mleko, a więc dzieci w wieku do 2-3 lat. Jest to bardzo ważne, gdyż galaktoza zawarta w mleku bardzo łatwo absorbuje do szkliwa i powodować może charakterystyczny obraz tzw. próchnicy butelkowej. Również samo dziecko wymaga tego, aby uczyć je znaczenia i roli regularnej higieny jamy ustnej. Najłatwiej to robić oczywiście drogą wyboru przyjemnej w smaku i niedrażniącej pasty to zębów.

Kwestia tego, jaka pasta do zębów powinna być wybrana dla dziecka zależy głównie od preferencji rodziców. Trzeba zwracać szczególną uwagę przede wszystkim na to, czy dziecko akceptuje daną pastę do zębów. To już powinno stanowić istotną część sukcesu.