Bardzo ważna jest codzienna, dokładna profilaktyka jamy ustnej, o czym wie nawet małe dziecko. Nie tylko mycie zębów, ale też nitkowanie, nakładanie żelu na szkliwo, płukanki i płyny do płukania ust – to wszystko powinno znaleźć się w podręcznym zestawie pielęgnacyjnym do zębów.

Odpowiednia pasta i szczoteczka

W każdej drogerii i aptece półki uginają się pod ciężarem kolorowych tubek, przyciągających spojrzenia i kuszących perspektywą śnieżnobiałego uśmiechu. W tym gąszczu asortymentu wybrać dla siebie najlepsze produkty jest bardzo ciężko, jeśli są to rzeczy dla nas nowe i niesprawdzone. Co więc robić, aby dobrać najlepszy pakiet do mycia zębów? Koniecznie dobierz pastę do stanu swojego uzębienia i dziąseł. Jeśli masz dużo zaleczonych ubytków i wiesz, że twoje zęby są słabe, najlepszym rozwiązaniem jest wybór pasty bez fluoru. Dlaczego? Ponieważ fluor wypłukuje wapń, a w twoim przypadku jest to bardzo ryzykowne. Co innego, kiedy masz promienny, biały uśmiech, wtedy pasta z fluorem nie powinna sprawić ci żadnych kłopotów. Warto też wybierać pasty, w których znajdują się składniki naturalne, np. olejki eteryczne, ekstrakty roślinne, ziołowe czy propolis. Z kolei, gdy twoje zęby są mocno wrażliwe na zimno, ciepło i nawet szczotkowanie, koniecznie wybierz pastę, której czynne składniki zamykają kanaliki nerwowe.

Tak samo ważna jest odpowiednia szczoteczka, posiadająca włosie o określonym stopniu twardości. Miękka, średnia lub twarda  – zależnie od stanu szkliwa zębów i indywidualnych preferencji. Niektóre szczoteczki są wzbogacone gumową nakładką, często z maleńkimi wypustkami. Za jej pomocą można efektywnie myc zęby, czyszcząc przy okazji dziąsła i język.

Nitkowanie oraz irygator do zębów

Kolejna bardzo ważna sprawa dotyczy usuwania zanieczyszczeń z przestrzeni między zębowych. Zaopatrzenie się w dobrej jakości nici dentystyczne, nasączane fluorem, pozwala kompleksowo zadbać o zęby, nawet w trudno dostępnych miejscach. Jest jednak jeszcze coś lepszego lub uzupełniającego tę tradycyjną formę czyszczenia zębów. To niewielkie urządzenie tzw. irygator do zębów, wyczyści perfekcyjnie każde miejsce w jamie ustnej za pomocą specjalnego płynu, wstrzykiwanego do jamy ustnej pod określonym ciśnieniem. Irygator do zębów może być stacjonarny, większych gabarytów i mieszczący większą ilość płynu w zbiorniczku lub mniejszy, przenośny, który można zabrać ze sobą na wyjazd wakacyjny czy służbowy, aby wszędzie zadbać o piękny uśmiech. Jeśli masz odpowiednie zasoby finansowe na tego typu sprzęty, pomyśl nad zakupem dwóch irygatorów do zębów. Jeden, praktyczny i wydajny stacjonarny oraz drugi przenośny, kompaktowy i świetny w podróży. Często można zakupić go wraz ze szczoteczką elektryczną, co jest np. świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Warto wiedzieć, że irygator do zębów to urządzenie, którego warto używać w przypadku problemów z krwawiącymi dziąsłami, a także, kiedy posiada się implanty czy aparat dentystyczny. Odpowiednia higiena jest wtedy tym bardziej nieodzowna.

Czy coś jeszcze?

Oczywiście, że tak! Nawet najlepsza pasta, szczoteczka i używanie nici dentystycznej oraz irygatora do zębów nie zastąpi płynu antybakteryjnego do płukania ust, oraz żelu z dużą zawartością fluoru (stosuje się go raz tygodniu). Bardzo cenne dla zdrowia jamy ustnej są także wszelkie płukanki sporządzone na bazie niektórych ziół działających antyseptycznie i przeciwzapalnie, np. szałwii.