Kobieta w ciąży musi uważać na swoją dietę, nie może się przemęczać, powinna dużo odpoczywać oraz uprawiać sport, który nie obciąża jej organizmu. Oprócz tego, musi ona wyleczyć wszystkie ubytki zębów, próchnicę oraz choroby dziąseł, gdyż mogą one wywołać szkody u nienarodzonego dziecka.

 

Higiena jamy ustnej w ciąży

Kiedy przyszła matka zmaga się z chorobami zębów oraz dziąseł odbija się to negatywnie na płodzie, który rozwija się w łonie kobiety. Naukowcy informują, że dzieci mogą urodzić się z niedowagą, a sam poród może rozpocząć się przed terminem. Sam poród w połączeniu z chorobami zębów także może wywołać negatywne skutki uboczne zarówno u kobiety, jak i dziecka.

Właśnie dlatego należy zwracać uwagę na to w jaki sposób pielęgnuje się jamę ustną oraz konieczne są regularne wizyty u stomatologa. Kobiety w ciąży wielokrotnie zmagają się z krwawiącymi dziąsłami, jednakże nie oznacza to, że mogą zrezygnować z szczotkowania zębów. Niewłaściwe jest także krótsze mycie zębów, gdyż tylko i wyłączne dokładne czyszczenie przekłada się na zachowanie zdrowia zębów oraz całej jamy ustnej. Mycie zębów rano oraz wieczorem to absolutne minimum. Jednakże, nie jest to wystarczające. Konieczne jest stosowanie nici dentystycznej, gdyż ogromne ilości pokarmu pozostają niewyczyszczone między zębami. Jeżeli występuje tendencja do pojawiania się próchnicy warto sięgnąć także po płyn do płukania jamy ustnej wzbogacony o fluor. Wracając jeszcze do szczoteczki, należy wybierać miękkie modele, aby dodatkowo nie podrażniać już i tak osłabionych dziąseł.

 

Jak odżywiać się w ciąży, żeby mieć zdrowe zęby?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ilości spożywanego cukru, gdyż występuje on nie tylko w słodkościach, czekoladkach i ciastach, ale także sokach, napojach gazowanych, smakowej wodzie, a nawet ketchupie. Jeżeli w ciągu dnia nie można się obejść bez słodkości, po jej skonsumowaniu należy bezwzględnie umyć zęby. Dieta powinna być zróżnicowana, dostarczać podstawowych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Jeżeli kobieta nie jest pewna jak powinna się odżywiać warto skorzystać z porad specjalisty, gdyż dietetycy chętnie służą pomocą w takich przypadkach.

Problem z dziąsłami w ciąży także należy wyleczyć jak najszybciej to tylko możliwe. Zapalenie dziąseł objawia się ich wrażliwością, miękkością oraz opuchnięciem, dodatkowo kobiecie brzydko pachnie z buzi na skutek nagromadzonej w dziąsłach ropy. Kobieta w ciąży poddawana jest wtedy usuwaniu kamienia oraz czyszczeniu zębów, a następnie musi stosować odpowiednie środki łagodzące ból.