Zdrowy śnieżnobiały uśmiech jest marzeniem każdego. Tymczasem wielu z nas ma problemy z zachowaniem zdrowia swoich zębów. Największym problemem, jak się okazuje, jest próchnica? Co jest przyczyną powstawania tej choroby zębów? Jak się przed nią ustrzec?

Czym jest próchnica i jak zaczyna się rozwijać?

Próchnica to jedna z najpopularniejszych chorób zębów. Przyczyną jej rozwoju są bakterie, rozwijające się w jamie ustnej. Odpowiedzialne są one za rozpad cukrów, produkując przy tym kwasy szkodliwie działające na nasze zęby. Spożywając w dużych ilościach cukry proste, czyli różnego rodzaju batoniki, ciastka, słodkie owoce oraz sięgamy po słodkie napoje, dostarczamy bakteriom pożywienie, które rozkładają. Wytworzone kwasy rujnują zdrowie naszych zębów, powodując demineralizację szkliwa. Jeśli odpowiednio wcześnie nie odwiedzimy dentysty, to psuć zaczną się wszystkie zęby. Jak możemy skutecznie przeciwdziałać chorobie? Czego unikać, a jakie środki powinno się wręcz stosować?

Leczenie próchnicy oraz zapobieganie jej rozwojowi

Nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z chorobą zębów, jaką jest próchnica. Konieczne będzie udanie się do dentysty oraz rozpoczęcie leczenia polegającego na usunięciu chorej części zęba oraz nałożeniu plomby. W przypadku próchnicy bardzo ważne jest jednak zapobieganie rozwojowi choroby. Przede wszystkim dla zachowania zdrowia naszych zębów ważna jest odpowiednia dieta. Należy unikać, jeśli to tylko możliwe spożywania cukrów. Dotyczy to również kobie t w ciąży, gdy płód dopiero się rozwija. Dieta powinna być natomiast bogata w produkty mleczne oraz witaminy takie jak A, C oraz D. Nie możemy również zapominać o produktach mlecznych, będących źródłem wapnia.

Bardzo intensywną profilaktyką jest stosowanie produktów leczniczych dostępnych w aptece w trosce o zdrowie naszych zębów. Może to być płyn do płukania jamy ustnej Denivit, Sylveco czy Elmex żel. Płyn do płukania jamy ustnej pomoże nam pozbyć się resztek, które mogą być przyczyną psucia się zębów. Natomiast po żel do stosowania w jamie ustnej warto sięgać raz w tygodniu. Należy umyć nim dokładnie zęby. Produkt ten pomaga w odbudowie szkliwa zębów oraz w remineralizacji. Jeśli będziemy unikać produktów spożywczych, które niszczą szkliwo naszych zębów oraz będziemy dbać o nie w należyty sposób zachowując właściwą higienę, to z całą pewnością będziemy mogli, cieszyć się pięknym białym uśmiechem, który co najważniejsze będzie zdrowym uśmiechem. Rób co w twojej mocy, by zadbać o swoje zęby.