O zdrowe zęby trzeba dbać od najmłodszych lat, jednakże wiele dzieci oprócz tego, że nie chce myć zębów, to bardzo boi się wizyty u dentysty. Rolą rodziców jest przedstawienie wizyty u stomatologa jako przygody, która opłaci się. Warto poznać sprawdzone sposoby, które zdecydowanie wpłyną na przebieg kontroli czy leczenia.

Pierwsza wizyta u dentysty

Przyjmuje się, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce, kiedy dziecko ma około 3 lat. Jest ona określana jako wizyta adaptacyjna, kiedy stomatolog pokazuje w jaki sposób myć zęby, pociecha może posiedzieć sobie na fotelu oraz pobawić się zabawkami związanymi z leczeniem zębów. Pierwsza wizyta pod żadnym względem nie może oznaczać leczenia, dyskomfortu czy zabiegów. Jest to bardzo istotne, gdyż w innym przypadku dziecko już do końca życia może zmagać się z ogromnym strachem przed wizytą u specjalisty. Sytuacja jest całkiem nowa dla pociechy, dlatego warto wysilić się na otwartość, uśmiechać się szeroko i mówić spokojnym, stonowanym głosem. Jeśli dziecko nie chce usiąść na fotelu, nie należy go do tego siłą nakłaniać. Pozytywne wrażenia po wizycie dentystycznej sprawią, że nie będzie miało ono oporów przed powrotem, nawet jeśli kolejne wizyty będą wiązały się z pewnego rodzaju dyskomfortem.

Postawa rodziców jest tak samo istotna. Negatywne rozmowy na temat dentysty i przenoszenie lęków na pewno nie wpłyną korzystnie na samopoczucie maluszka przed wizytą. Warto zdawać sobie sprawę, że mówienie o bólu, zastrzykach, krwi czy wyrywaniu zęba nie poprawia dziecku humoru, a oprócz tego napawa go strachem przed nieznanym.

Przed przyjazdem do gabinetu dobrze jest bawić się w dentystę. W każdym sklepie z zabawkami można nabyć zestawy w których dostępne są przyrządy używane przez stomatologów. Ćwiczenie to sprawi, że w trackie wizyty u stomatologa przyrządy oraz czynności będą wydawać się znane. Dziecko wyjazd do gabinetu będzie traktowało jak przygodę, dzięki czemu rodzice nie będą zmagali się ze stresem oraz płaczem.

Bardzo ważna jest również nagroda. Dziecko po wykonaniu niektórych zabiegów może być rozczarowane i rozżalone. Właśnie z tego względu już przed udaniem się do gabinetu należy nabyć nagrodę, która wynagrodzi cierpienie. W pierwszej kolejności należy dziecko przytulić oraz ucałować, jednakże w dalszej kolejności warto sięgnąć po coś co zapadnie bardziej w pamięć. W przypadku maluszków najlepszym sposobem będzie zabawka, a starsze dzieci na pewno ucieszą się z wyjścia do kina czy zoo. Dodatkowa wizyta nie będzie wywoływała strachu, gdyż perspektywa nagrody sprawi, że kilka nieprzyjemnych chwil odejdzie szybko w zapomnienie.