Aparat ortodontyczny to w wielu przypadkach jedyny ratunek w walce o zdrowy i piękny uśmiech. Czas jego noszenia jest uwarunkowany tempem w jakim zęby będą się prostować, a także jak niekorzystna była wada zgryzu na samym początku. O jakim czasie mówimy?

Prostowanie zębów przy pomocy aparatu ortodontycznego

Aby mówić o czasie, który jest potrzebny w trakcie prostowania zębów należy wziąć pod uwagę wiek pacjenta, wadę zgryzu oraz rodzaj używanego aparatu. Aparat ortodontyczny to dobre rozwiązanie ze względu na bardzo korzystne efekty związane z jego noszeniem, ale droga do uzyskania idealnego i zdrowego uśmiechu jest naprawdę długa.

Aparat ortodontyczny można założyć w każdym wieku, jednakże im szybciej tym lepiej. Kiedy zakłada się go jeszcze przez 20 rokiem życia, zdecydowanie skraca to czas jego noszenia. Chodzi o to, że struktury kostne wraz z upływającymi latami stają się coraz twardsze. Z kolei kości osób w młodym wieku cechuje spora elastyczność, dlatego niewłaściwe wymiary zarówno szczęki, jak i żuchwy w młodym wieku mogą wpłynąć na natychmiastowe założenie aparatu. Wtedy można szybko i bez większych trudności rozprawić się ze złym zgryzem. Kiedy ten problem dotyczy osoby w starszym wieku w większości przypadków nie obejdzie się bez usunięcia wybranych zębów, żeby zrobić miejsce zębom znajdującym się zbyt blisko od siebie. Im młodszy człowiek tym większa szansa na naprawienie wady zgryzu, gdyż wraz z wiekiem sytuacja komplikuje się coraz bardziej. I co za tym idzie – wydłuża się również leczenie.

Wada, którą należy naprawić to kolejny czynnik, który wpływa na długość leczenia. Można rozprawić się ze stłoczonymi zębami, szparami między nimi, zgryzem otwartym, tyło zgryzem, przodozgryzem oraz zgryzem krzyżowym. Ludzie czasem rodzą się z wadami, a w innych przypadkach są one nabyte chociażby na skutek próchnicy, która nie została poddana leczeniu. W najtrudniejszych przypadkach ortodonta musi połączyć swoje wysiłki razem z chirurgiem bądź dentystą.

Nie można jednoznacznie stwierdzić ile czasu zajmie prostowanie zębów, jednakże czas ten waha się od roku do nawet kilku lat.