Bycie Eco-friendly to nowy trend, który jest bardzo pozytywny i wiąże się z wieloma zaletami. Odbiło się to również na branży stomatologicznej i już od pewnego czasu można nabyć szczoteczki do zębów wykonane z bambusa. Jakie mają zalety i czy warto z nich korzystać?

Co warto wiedzieć o bambusowej szczoteczce do zębów?

Bambusowa szczoteczka do zębów jest produktem ekologicznym, który jak sama nazwa wskazuje powstaje przy pomocy bambusa, a nie plastiku, jak tradycyjne modele. Wydaje nam się, że szczoteczka to stosunkowo mała ilość plastiku, jednakże w ciągu całego naszego życia zużywa się ich kilkadziesiąt i ilość ta staje się wtedy zdecydowanie większa niż można przypuszczać na początku. Właśnie z tego względu bambusowa alternatywa jest zdecydowanie lepsza.

Bambus jest ekologiczny, a do jego wzrostu nie trzeba korzystać z dużej ilości wody, nie trzeba go również nawozić. Dodatkowo, jest absolutnym numerem jeden, kiedy chodzi o wzrost wśród wszystkich roślin na świecie. Bambus jest twardy oraz wytrzymały, dlatego korzysta się z niego w coraz większej ilości przedmiotów, między innymi szczoteczkach do zębów.

Szczoteczki bambusowe posiadają nylonowe włosie, a w jego składzie można znaleźć olejek rycynowy. Niewątpliwą zaletą jest brak podrażnianie dziąseł – taki surowiec ekologiczny powinien znaleźć się w każdym domu. Ten model, tak samo jak klasyczne szczoteczki należy wymieniać raz na trzy miesiące. Dzieci również mogą z nich korzystać w przypadku, kiedy ukończą trzeci rok życia. Oprócz braku podrażniania dziąseł, co jest częstym problemem, model jest delikatny, ale mimo wszystko bardzo skutecznie oczyszcza zęby. Szczoteczka z bambusa jest całkowicie bezpieczna dla szkliwa oraz sprawia, że bakterie rozwijają się w zdecydowanie wolniejszym tempie. Wszyscy fani ekologii oraz weganie ucieszą się, gdyż do produkcji szczoteczek używa się jedynie odnawialnych surowców.

Należy o nią dbać niemalże tak samo jak o każdą inną szczoteczkę. Przede wszystkim umieszcza się ją w suchym miejscu (mokry zlew czy kubeczek na szczoteczki nie jest najlepszym rozwiązaniem). Włosie powinno być czyszczone po każdym użyciu, chodzi o resztki pasty oraz ewentualne pozostałości pokarmów. Warto mieć na uwadze, że pod wpływem czasu oraz użytkowania bambus może zmienić kolor i jest to całkowicie naturalne.

Dbanie o środowisko powinno być naszym wspólnym celem, a czynienie tego z korzyścią dla własnego zdrowia może być jeszcze przyjemniejsze, a to wszystko dzięki dobrej jakości szczoteczce wykonanej z ekologicznego bambusa.