Krwawienie z dziąseł może być spowodowane różnymi przyczynami. Sposób leczenia zależy od przyczyny, dla której pojawiły się krwawiące dziąsła. Zapalenie dziąseł, choroby dziąseł lub agresywne mycie zębów to kilka powodów, dla których dziąsła mogą krwawić. Dowiedz się o typowych przyczynach krwawienia dziąseł i o tym, jak je leczyć.

Jak leczyć krwawiące dziąsła?

Pierwszym sposobem radzenia sobie ze stanem krwawienia dziąseł jest dbanie o zachowanie dobrej higieny jamy ustnej. Oznacza to, że dziecko powinno myć zęby dwa razy dziennie, jak również codziennie używać nici dentystycznej i unikać słodkich pokarmów i napojów.

Zastanawiasz się, jak dokładnie szczotkować, aby uniknąć stanu zapalnego, obrzęku i krwawienia z dziąseł? Oto kilka pomocnych wskazówek.

  • Użyj szczoteczki o miękkim włosiu w rozmiarze dopasowanym do ust dziecka.
  • Zacznij od kąta 45 stopni.
  • Używając krótkich pociągnięć o szerokości zębów, delikatnie przesuwaj szczoteczkę do przodu i do tyłu.
  • Oczyść zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię jamy ustnej.
  • Używaj pociągnięć w górę i w dół, aby umyć przednie zęby.
  • Pamiętaj, aby wyszczotkować język.

Dlaczego pojawiają się krwawiące dziąsła?

Wiele osób ma krwawiące dziąsła, gdy zbyt mocno czyści zęby. Takie osoby mogą myśleć, że bardzo intensywne szczotkowanie usuwa więcej płytki nazębnej, ale w rzeczywistości może powodować uszkodzenie delikatnej tkanki dziąseł.

Zapalenie dziąseł jest kolejną, poważniejszą przyczyną krwawiących dziąseł. Zapalenie dziąseł jest wczesnym stadium choroby przyzębia, która rozpoczyna się wraz ze wzrostem bakterii w jamie ustnej i może prowadzić do utraty zębów.

Jeśli bakterie nie zostaną usunięte przez nitkowanie i szczotkowanie, zamienia się w twardą, lepką substancję zwaną płytką nazębną. Płytka nazębna może powodować kamień nazębny i oba mogą powodować zapalenie i obrzęk. Na szczęście zapaleniu dziąseł można zapobiec i odwrócić ten stan. Codziennie stosowana nić dentystyczna i szczotkowanie w połączeniu z regularnymi wizytami u dentysty mogą pomóc w zagojeniu dziąseł i zatrzymać problem z krwawiącymi dziąsłami.

 

Co jeszcze może powodować krwawiące dziąsła?

Czasami niektóre leki, takie jak leki rozrzedzające krew, mogą powodować krwawienie dziąseł. Stres może również powodować stany zapalne, a także palenie papierosów i dzielenie się filiżankami lub naczyniami zawierającymi bakterie z ust innych osób.

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko ma krwawiące dziąsła, umów się na spotkanie w lokalnym gabinecie stomatologicznym, najlepiej z dentystą zajmującym się najmłodszymi pacjentami, a uzyskasz odpowiedź i rozwiejesz wątpliwości.