Po założeniu aparatu ortodontycznego konieczne jest noszenie aparatu retencyjnego. Tylko w takiej sytuacji zęby nie wrócą do poprzednich pozycji i wada zgryzu nie da o sobie ponownie znać. Dlatego po ściągnięciu aparatu należy upewnić się, że dostajemy od ortodonty wyraźne zalecenia, kiedy chodzi o model retencyjny.

Kilka słów na temat aparatu retencyjnego

Aparat retencyjny jak nic innego umożliwia zachowanie efektów uzyskanych przez lata noszenia aparatu ortodontycznego. Zęby, które zostały źle usytuowane wymagają czasu, aby przywyknąć do nowej pozycji. Jest to związane między innymi z tym, że łączą się one z tkankami znajdującymi się wokół nich. W 90% przypadków po ściągnięciu aparatu ortodontycznego zęby wrócą do poprzedniej pozycji, jeśli ich nowe miejsce nie zostanie utrwalone. W związku z tym aparat retencyjny to absolutna konieczność po ściągnięciu stałego.

W dzisiejszych czasach można sięgnąć po stały aparat retencyjny, który przykleja się do wewnętrznej strony uzębienia, dzięki czemu go nie widać. Jest łatwy w użytkowaniu, ale znacznie utrudnia higienę jamy ustnej. Oprócz tego istnieją przezroczyste płytki, które należy uformować przed rozpoczęciem użytkowania. Mowa o przezroczystych szynach, które można ściągać i ponownie nakładać. Nie widać ich, a do tego szybko i łatwo się je nosi, jednakże nie są bardzo trwałe, dlatego przed ich wyborem należy się dwa razy zastanowić.

Akrylowe płytki wyglądają niemalże tak samo jak aparat stosowany u małych dzieci i mają najwięcej zalet wśród wszystkich prezentowanych modeli.

Kiedy chodzi o długość noszenia aparatu retencyjnego to nie jesteśmy do końca w stanie podać dokładnego terminu oraz czasu. Czas ten jest uwarunkowany indywidualnymi potrzebami oraz predyspozycjami osoby, której zęby są w danym momencie leczone. Jednakże ortodonci korzystają z zasady, która informuje, że model retencyjny musi być zakładany ma minimum połowę czasu noszenia aparatu stałego. Chociaż życie pokazało, że niektórzy musza go nosić przez długie lata, a czasem nawet aż do końca życia. Wszystkie te wysiłki warte są zachodu, kiedy spojrzymy w lustro i możemy podziwiać swój piękny uśmiech, a w nim proste oraz lśniące zęby.