Mycie zębów, niby wydaje się oczywiste, jednakowoż wciąż wiele osób nie wie dokładnie w jaki sposób robić to poprawnie. Brakuje odpowiedniej edukacji dotyczącej mycia zębów. Dzieci nie wiedzą, jak myć zęby i brak pozytywnych wzorców przenoszą następnie do życia dorosłego. Jest to jeden z istotniejszych czynników populacyjnych w prewencji chorób stomatologicznych.

Wybierz odpowiednią szczoteczkę

Niby się to okazuje oczywiste, jednakowoż wiele osób nie wymienia regularnie szczoteczek do zębów. Mniej więcej po około miesiącu szczoteczka do zębów traci swoją skuteczność, gdyż włókna ulegają zniszczeniu, spada ich sztywność i zdolność do usuwania płytki nazębnej.

Dlatego też dobrze jest zainwestować w inne typy szczoteczek, jak szczoteczka elektryczna lub soniczna. Te nowocześniejsze uczą, jak myć zęby z sposób poprawny. Badania populacyjne nie pokazały istotnej przewagi pomiędzy ręcznymi, elektrycznymi lub sonicznymi szczoteczkami do mycia zębów.

Odpowiednia pasta

Dobór pasty zależy jest o wieku oraz schorzeń towarzyszących. Należy zorientować się, która pasta będzie bezpieczna i skuteczna przy chorobach dziąseł, a która wykazuje lepsze właściwości czyszczące, kosztem oczywiście dodatkowych podrażnień.

Technika czyni mistrza

Technika jest bardzo ważna. Doświadczenia kliniczne oraz badania pokazują jednoznacznie, iż za krótko myjemy zęby. Należy starać się, aby dokładne szczotkowanie zębów trwało przynajmniej 3-5 minut! Każdemu łukowi należy poświęcić odpowiednio wiele uwagi. Elektryczne i soniczne szczoteczki same monitorują czas i wyłączają się po kilku sekundach, co pozwala zmienić stronę szczotkowania.

Bądź regularny!

Regularne czyszczenie zębów po każdym posiłku, przed snem i rano jest najwłaściwszą praktyką w codziennym życiu. Dzięki regularności wyrabiamy nawyk i ciężej nam zapomnieć o regularnym myciu zębów.

Nie przesadzaj z wybielaniem

Domowe preparaty wybielające zęby doprowadzać mogą do osłabienia szkliwa, nadwrażliwości i podrażnień dziąseł. Trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami producenta oraz dentystów, którzy pokażą, jak myć zęby i czego używać przy stosowaniu preparatów

Regularnie odwiedzaj gabinet stomatologiczny

Bez regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym ciężko będzie utrzymać odpowiedni poziom higieny jamy ustnej. Tylko regularna kontrola, usuwanie kamienia oraz leczenie zachowawcze pozwolą cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat.

Używaj nici, płynów oraz innych środków higienicznych

Ludzie wiedzą z reguły, jak myć zęby. Problemem jest jednak niedostateczność tego procesu. Mycie zębów powinno być również związane z wykorzystywaniem preparatów higienicznych, jak płyny do płukania, nici oraz specjalne wykałaczki, co pozwala skuteczniej usuwać resztki pokarmowe. Zastosowanie płynu poprawia oddech oraz pozwala dokładnie odkazić wnętrze jamy ustnej.

Powyższe porady mogą się wydawać swoistym truizmem. Nie można jednak o nich zapomnieć i de facto tego, jak myć zęby uczyć się powinniśmy całe życie.